zero wrote:
Rok temu pytałem w dyskusji o sensownosc porzadkowania interwikis za pomoca jakiegos wydumanego klucza mieszajacego alfabety (czyli pisownie) z fonetyka. Po utworzeniu kilkudziesieciu mikrowikipedii sprawa jest juz nie do zniesienia. Czy ja mam to wszystko spamietac?
No chyba właśnie po to są boty, żeby nie musieć zapamiętywać odpowiedniej kolejności. A jeśli chcesz sortować interwiki osobiście, służę odpowiednim skryptem (działa pod Vimem).
Boty sie juz gubia wyciagajac dobrze umiejscowione linki typu nap, pam, war na koniec lub na poczatek. Jasnym i logicznie nie do podwazenia jest sposob sortowania stosowany przez wiekszosc projektow, bazujacy na kolejnosci alfabetycznej kodów kazdej z wikipedii (oczywiscie wg alfabetu lacinskiego). Roboty z tym nie bedzie zadnej, bo i tak robia to boty. Wystarczy poinformowac wlascicieli.
Równie dobrze można poinformować właścicieli botów o obecnie obowiązującym systemie.
Chcialbym zauwazyc ze zalecen z http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Linki_do_stron_w_innych_Wikipediach boty nie stosuja w 100%, bo jest tam kilka bledow.
Błąd jest taki, że wg przyjętej kolejności w przypadku języków o nazwie dwuczłonowej, z których pierwszy człon oznacza "język" (np. _Bahasa_ Indonesia, _Ekakairu_ Naoero), te interwiki są sortowane wg drugiego członu nazwy (Indonesia, Naoero).
Błąd jest taki, że wg przyjętej kolejności w przypadku języków o nazwie dwuczłonowej, z których pierwszy człon oznacza "język" (np. _Bahasa_ Indonesia, _Ekakairu_ Naoero), te interwiki są sortowane wg drugiego członu nazwy (Indonesia, Naoero).
No i na przykład język kaszubski będzie pod c, mimo że wyświetlać się będzie "k" na początku słowa kaszebszczi, bo nie wiedzieć czemu dostał kod ISO csb zamiast ksb.
Paweł Dembowski wrote:
No i na przykład język kaszubski będzie pod c, mimo że wyświetlać się będzie "k" na początku słowa kaszebszczi, bo nie wiedzieć czemu dostał kod ISO csb zamiast ksb.
Tak by było według systemu proponowanego przez zero - Kaszebszczi byłby pod c, gdzieś obok czeskiego. Wg obecnych zasad jest pod k, czyli tam gdzie powinien być.
To "csb" to chyba z łaciny?
Dnia 31-12-2005 o godz. 0:50 Filemon napisał(a):
Tak by było według systemu proponowanego przez zero - Kaszebszczi byłby pod c, gdzieś obok czeskiego. Wg obecnych zasad jest pod k, czyli tam gdzie powinien być.
wg mojej propozycji tez bylby tam gdzie powinien byc bo pod c, fiński tez bylby tam gdzie powinien byc bo pod f itd. powinny byc tam gdzie wskazuje na to ich kod.
ISO to jest jakis standard i wg niego mozna sortowac
zero
zero wrote:
ISO to jest jakis standard i wg niego mozna sortowac
Ale przyznasz chyba, że patrząc na wynik (a nie na źródło) wyglądałoby to gorzej, bo widoczne są właśnie oryginalne nazwy, a nie kody ISO. Zresztą być może niedługo w Mediawiki zaimplementują sortowanie linków interwiki według osobistych preferencji i problem sam się rowiąże.
Użytkownik Filemon napisał:
zero wrote:
ISO to jest jakis standard i wg niego mozna sortowac
Ale przyznasz chyba, że patrząc na wynik (a nie na źródło) wyglądałoby to gorzej, bo widoczne są właśnie oryginalne nazwy, a nie kody ISO. Zresztą być może niedługo w Mediawiki zaimplementują sortowanie linków interwiki według osobistych preferencji i problem sam się rowiąże.
Tym bardziej, że większość wiki stosuje się do alfabetycznego ukladania interwikow wedlug pelnych nazw, nie skrotow... Panterka
Dnia 2-01-2006 o godz. 8:11 Panterka napisał(a):
Tym bardziej, że większość wiki stosuje się do alfabetycznego ukladania interwikow wedlug pelnych nazw, nie skrotow...
czasem warto zastapic wydaje mi sie przez wydaje mi sie bo sprawdzilem. Ja sprawdzilem na podstawie na podstawie artykulu 3 lutego dla niektorych krajow wg iso: af, ar, ast, be, bg, bs, ca, cs, prawdopodobnie csb, cy, da, es, eo, el, de, it, nl, no, pt
wg oryginalnej nazwy prawdopodobnie co, prawdopodobnie en, pl
albo Panterka sie bardzo pomylila albo jej zupelnie nie zrozumialem
a co do np. bahasa melayu, to skoro ma być na b to polski powinien byc na j (jezyk polski)
zero
Witam,
Chociaz tu nie pisuje, ale zagladam i czytam :-) wiec dla dopelnienia formalnosci chce Was prosic o wypowiedzenie sie na http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Przyznawanie_uprawnie%C5%84_administr... co do mojej nominacji na administratora.
Pozdrawiam, Nova - Agnieszka Kwiecien
Witam,
Chociaz tu nie pisuje, ale zagladam i czytam :-) wiec dla
dopelnienia formalnosci chce Was prosic o wypowiedzenie sie na http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Przyznawanie_uprawnie%C5%84_administr... co do mojej nominacji na administratora.
Pozdrawiam, Nova - Agnieszka Kwiecien
Przepraszam ale bez uśmiechu się nie obędzie. :D Czy ktoś twierdził, że Kwiecień nie zostanie administratorem? ;);)
Pozdrawiam serdecznie, a.m.
Przepraszam ale bez uśmiechu się nie obędzie. :D Czy ktoś twierdził, że Kwiecień nie zostanie administratorem? ;);)
Pozdrawiam serdecznie, a.m.
Taka niespodziewajka :>
Nova
Przepraszam za ponowne zdublowanie maila - serwis plata mi figle. Pozdrawiam, Nova
---- Wiadomość Oryginalna ---- Od: Nova nova@o2.pl Do: Polish Wikipedia mailing list wikipl-l@Wikipedia.org Data: Tue, 03 Jan 2006 12:44:37 +0100 Temat: Re: [Wikipl-l] zgłoszenie na admina
Przepraszam ale bez uśmiechu się nie obędzie. :D Czy ktoś twierdził, że Kwiecień nie zostanie administratorem? ;);)
Pozdrawiam serdecznie, a.m.
Taka niespodziewajka :>
Nova
WikiPL-l mailing list WikiPL-l@Wikipedia.org http://mail.wikipedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l
Przepraszam ale bez uśmiechu się nie obędzie. :D Czy ktoś twierdził, że Kwiecień nie zostanie administratorem? ;);)
Pozdrawiam serdecznie, a.m.
Taka niespodziewajka :>
Nova
Witam,
Chociaz tu nie pisuje, ale zagladam i czytam :-), wiec dopelniajac formalnosci prosze Was o zabranie glosu na http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Przyznawanie_uprawnie%C5%84_administr... w sprawie mojej nominacji na administratora.
Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka Kwiecien, Nova
Użytkownik zero napisał:
Dnia 2-01-2006 o godz. 8:11 Panterka napisał(a):
Tym bardziej, że większość wiki stosuje się do alfabetycznego ukladania interwikow wedlug pelnych nazw, nie skrotow...
czasem warto zastapic wydaje mi sie przez wydaje mi sie bo sprawdzilem. Ja sprawdzilem na podstawie na podstawie artykulu 3 lutego dla niektorych krajow wg iso: af, ar, ast, be, bg, bs, ca, cs, prawdopodobnie csb, cy, da, es, eo, el, de, it, nl, no, pt
wg oryginalnej nazwy prawdopodobnie co, prawdopodobnie en, pl
albo Panterka sie bardzo pomylila albo jej zupelnie nie zrozumialem
a co do np. bahasa melayu, to skoro ma być na b to polski powinien byc na j (jezyk polski)
zero
Teraz ci nie odpowiem jakie wiki stosują układ wg oryginalnej nazwy. Prawdą jest, że wiele próbuje, jednak całkowita dowolność objawia się przy interwikach do: zh. ja. ko. i innych "krzaczastych". Ja się upieram, gdyż chodzi mi o estetykę interwików. Wpisane wg ISO wyglądają jak wpisane bezładnie i przypadkowo. I nie wszyscy się połapią, że Suomi należy szukać niedaleko interwiku francuskiego, gdyż tego najnormalniej w świecie NIE WIDAĆ. Nie widać kodów ISO, natomiast WIDAĆ słowa English, Francaise, Suomi, Svenska. Panther(ka)
Jeśli można powołać się na swoją prywatę :)
czytam Waszą dyskusję i osobiście przyznać muszę, że przyswoiłem sobie wstawianie interwiki wg oryginalnej nazwy języka, z nihongo (ja), suomi (fi) i paroma innymi, choć czasem muszę się poskrobać w głowę, by ustalić gdzie na długiej liście dokładnie ustawić he: czy kilka zupełnych egzotyków. I jakoś nie chce mi się tego zmieniać, choć układ alfabetyczny wg ISO byłby dla mnie wygodniejszy.
Przypuszczam, że większość z nas podąża tą siłą inercji. Co nie oznacza, że nie przydałaby się bardziej widoczna ściąga z kolejnością.
Pozdrowionka, a.m.
Od: "Aegis Maelstrom"
choć czasem muszę się poskrobać w głowę, by ustalić gdzie na długiej liście dokładnie ustawić he: czy kilka zupełnych egzotyków. I jakoś nie chce mi się tego zmieniać, choć układ alfabetyczny wg ISO byłby dla mnie wygodniejszy.
Przypuszczam, że większość z nas podąża tą siłą inercji. Co nie oznacza, że nie przydałaby się bardziej widoczna ściąga z kolejnością.
A może kolejnością wyświetlania interwiki powinno zająć się oprogramowanie wiki niezależnie od kolejności w jakiej są wstawione do artykułu?
DanielM
.
Dnia 3-01-2006 o godz. 8:42 Panterka napisał(a):
Teraz ci nie odpowiem jakie wiki stosują układ wg oryginalnej nazwy. Prawdą jest, że wiele próbuje, jednak całkowita dowolność objawia się przy interwikach do: zh. ja. ko. i innych "krzaczastych". Ja się upieram, gdyż chodzi mi o estetykę interwików. Wpisane wg ISO wyglądają jak wpisane bezładnie i przypadkowo. I nie wszyscy się połapią, że Suomi należy szukać niedaleko interwiku francuskiego, gdyż tego najnormalniej w świecie NIE WIDAĆ. Nie widać kodów ISO, natomiast WIDAĆ słowa English, Francaise, Suomi, Svenska.
widac rowniez slowa (tyle ze pisane cyrylica) czawasz, ironau, komi, moldowjanskae, nochczijn, ruskij, srpskohrwatskij, ukrainska
no i pierwszy lepszy Bulgar czy Rosjanin zastanawia sie skad taka kolejnosc przeciez naturalna kolejnosc wskazywalaby czawasz na koncu a nie poczatku zgodnie z kolejnoscia cyrylicy, i tez moglby tlumaczyc ze tak podpowiada mu estetyka
nie ma idealnego rozwiazania
zero