From: "Stan Zurek"
Ciekawy więc jestem, jak się ma sprawa z filmami nagranymi przed tą datą?
To wyłączenie w polskich ustawach o prawach autorskich dotyczyło tylko fotografii. Zobacz http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_Wikipedii:Prawa_autorskie
From: " Artur Fijałkowski "
Na Commons od dawna czekają z szabelkami na sygnał, że to jest pic na wodę, ale nikt nie ma pomysłu skąd wziąć ekspertyzę prawną na ten temat :)
Ja sam obawiam sie, ze działamy "po partyzancku" i dla pewności (lub przyzwoitości) wolałbym wykasować zdjęcia z "nowej Techniki Wojskowej" z 1993... Natomiast jeśli chodzi o zdjęcia starsze, a zwłaszcza przedwojenne - o ile wiem, problem praw autorskich do nich w praktyce nie istnieje, a w czasopismach te zdjęcia są publikowane po prostu jeśli ktoś posiada odbitkę (i nie chodzi tu po prawo własnosci odbitki, ale raczej o jakość)
From: "Ejdzej Wikipedysta"
Cztery: jak już zauważył WarX, lepiej skupić się na wykazaniu gorącym głowom z Commons, że wejście polski do WE bynajmniej nie unieważniło tego przepisu wstecz.
No właśnie, ciekawe jak się to ma do Konwencji berneńskiej... ;-)
From: nemo5576@tlen.pl Przepis jest jasny, problem w tym że jako {{PD Polish}} na commons
trafiają zdjęcia które ta licencja nie są objęte (zdjęcia przedwojenne, zdjęcia opublikowane pomiędzy 1952 a 1954 z naruszeniem praw autorskich itd.)
Zdjęcia przedwojenne to to samo, bo stara ustawa z 1926 brzmiała podobnie (vide: link powyżej). Nie bardzo rozumiem, o co chodzi ze zdjęciami opublikowanymi pomiędzy 1952 a 1954 z naruszeniem praw autorskich. Natomiast oczywiście, może chodzić tylko o zdjęcia, co do których mamy pewność (...znowu kolejne pole do "partyzanckich" domniemań...), że podpadają pod polskie prawo, czyli są polskich autorów.
Pibwl
Pozdrowienia,
Michal Derela