W dniu 10 września 2009 14:12 użytkownik Łukasz Garczewski lgarczewski@gmail.com napisał:
2009/9/10 Tomasz Chabinka wyksztalcioch@gmail.com:
I mamy pierwsze efekty umowy. Wyświetlać na swojej stronie Wikipedię fajnie, ale żeby pomóc w jej rozwoju, to po co :/
A ja powiem tak: nie czarujmy się.
Ludzie, którzy na internecie znają się na tyle, że informacji encyklopedycznych szukają na WP i tak nie będą potrafili wykonać technicznie poprawnej edycji w 90% przypadków. Ze względu na wysoką barierę wejścia.
Duża strata to to nie jest.
To też prawda - dlatego w sumie dobrze, że np: ten mirror nie jest zrobiony tak, że można edytować Wikipedię bezpośrednio z tego, bo by pewnie wzrósł nam radykalnie odsetek bezsensownych edycji - niemniej - miło by było jakby WP w jakimś minimalnym chociaż stopniu robił dla nas promocję możliwości edytowania. Zwłaszcza, że to się na tym mirrorze nie skończy - oni planują dodawać linki do haseł z Wikipedii w artykułach w innych działach WP. Będzie się zatem zdarzało, że dla wielu ich czytelników - czytanie mirorra WP będzie w ogóle pierwszym kontaktem z Wikipedią.
Podobnież - wg. słów pracowników Wikimedia Foundation - jedną z wartości dodanych kontraktu z France Telecom/Orange miał być efekt "outreachowy" - czyli dotarcie z Wikipedią do nowych czytelników i edytorów - którzy wcześniej się z Wikipedią nie zetknęli. Jak na razie wszystkie 3 mirrory - hiszpański, francuski i nasz - są raczej "anty-outreachowe" - tzn. celowo nie zachęcają do edycji.
Ponad wszystko - nie obrażajmy czytelników WP - są wśród nich z pewnością osoby potencjalnie wartościowe jako edytorzy Wikipedii. Jest to było nie było jeden z 3 najbardziej popularnych portali w polskim internecie.