W dniu 1 października 2008 21:56 użytkownik Robert Drózd robdrein@poczta.onet.pl napisał:
Witam,
Dnia 1 października 2008 Tomasz Ganicz napisał:
No takie ogólne wprowadzenie do Wikipedii, tak żeby oni po tym byli w stanie napisać w miarę przyzwoitego stuba.
Taka uwaga na marginesie - czy nie lepiej zacząć od pokazania im jak poprawić istniejący artykuł? I na początku namawiać do rozbudowy którejś sekcji.
Tak, ale masz załóżmy 3 godziny na całe szkolenie i chcesz, żeby uczestnicy wiedzieli jak pisać nowe artykuły, bo projekt ma polegać na pisaniu nowych artykułów, a nie poprawianiu starych. Więc pokazujesz im krok po kroku jak to zrobić. To jest chyba najbardziej racjonalne podejście.
Najpierw każesz im założyć konta - co zajmie z 5 minut. Potem pokazujesz jak utworzyć nowe hasło, do którego niech wkleją z edytora tekstu wcześniej przygotowany tekst (tak zaczyna prawie każdy początkujący) - potem im tłumaczysz, że na początku musi być definicja z pogrubionym tytułem i że tekst warto podzielić na sekcje i akapity oraz aby uważać aby nie było spacji na początku akapitu. Następnie mówisz jak się robi linki wewnętrzne i linkujecie hasło, przy okazji sprawdzając przy pomocy wyszukiwarki jakie hasła są a jakich nie ma z danej dziedziny. Potem mówisz o kategoriach, tłumaczysz jak działają i wstawiacie odpowiednie kategorie. W tym momencie hasło jest już w miarę OK - zajmie to ok 45 minut do godziny.
Następnie tłumaczysz jak się ładuje i wstawia obrazek i po ok 30 minutach macie obrazek w haśle (muszą oczywiście przed zajęciami mieć przygotowany jakiś obrazek). Potem tłumaczysz, że warto podać źródła - tworzycie sekcję "bibliografia" i wstawiacie te źródła w formie listy - to jest jakieś 15 minut. Potem tłumaczysz co to jest infobox i szablony i wstawiacie odpowiedni infobox do hasła - jakieś 30 do 45 minut. Jak zostanie się trochę czasu opowiadasz o przypisach i przerabiacie bibliografię w listę odnośników. Fajnie jest przy tym mieć w głowie jakich schemat działania - ale można też spontanicznie reagować na pojawiające się problemy - np: nie planowało się tłumaczyć jak tworzyć tabele, ale w arcie jest tabela - no to trzeba wyjaśnić szybko jak się ją tworzy...
Jak szkoliłem astronomów to się np: okazało, że nie ma dobrego infoboxu dla układów podwójnych. Wstawiliśmy więc szablon z gwiazdami, po czym wyjaśniłem, do kogo się zgłosić po pomoc aby stworzyć infobox dla układów podwójnych :-)
Jak masz mniej czasu to oczywiście można zrezygnować z niektórych elementów - np: odpuścić sobie infoboxy i przypisy oraz wstawianie obrazka. Takie absolutne minimum, które trzeba na starcie posiąść aby coś z sensem napisać to jest obecnie IMHO: formatowanie tekstu (czyli bold, italic, sekcje i akapity), linki wewnętrzne oraz kategorie. Wbrew pozorom poprawianie istniejących artykułów wcale nie jest często prostsze, gdyż arty są najeżone wikikodem, który aby coś z nim zrobić, trzeba rozumieć. - i tak przy poprawianiu, aby art nie został popsuty, trzeba te wszystkie wcześniej opisane elementy mieć opanowane. W przeciwnym razie to poprawianie będzie wyglądać np tak:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Metalurgia&diff=14285569&o...