06-11-05, Holek holek.n@gmail.com napisał(a):
06-11-05, Tomek Polimerek Ganicz polimerek@gmail.com napisał(a):
Każde zdanie to przesada. Wystarczy jak uźródłowiony jest każdy fakt. Jedne fakty opisuje się jednym zadaniem a opis innych może być długi na pół ekranu. Jeśli podawane jest dużo faktów w jednym ciągu na podstawie jednego źródła, to również wystarczy podać to źródło na końcu całej wypowiedzi. Przynajmniej takie normy obowiązują w publikacjach naukowych.
To na ten przykład prezentuję [[Mierzyn (województwo łódzkie)]].
Wygląda na nieźle uźródłowiony, choć przy takim stylu podawania literatury nie wiadomo, które fragmenty artykuły pochodzą z których źródeł.
Jest niby dużo odnośników, ale są one nazbyt ogólne - uniemożliwiają w praktyce zweryfikowanie treści, bo nie są wystarczająco precyzyjne.
Ogólnie biorąc z punktu widzenia czytelnika uźródławianie artykułu ma dwie zalety: a) zwiększa w jego oczach wiarygodność artykułu i daje jaką taką pewność, że to co jest napisane nie jest całkiem wyssane z palca b) umożliwia dotarcie do źródeł - jeśli dla czytelnika dana informacja jest z jakiegoś powodu bardzo istotna - np: przy lekach, chce on sprawdzić czy opisywane dawki leku są poprawne - to może zajrzeć do tego źródła aby mieć 100% pewności - odnośnik musi go jednak kierować do źródła w sposób jednoznacznie umożliwiajacy odnalezienie tego źródła. c) dobrze by było aby odnośnik do źródła był podany zgodnie z normą ISO - ale w sumie dla czytelnika aż takie ważne to nie jest - istotne jest aby w odnośniku były wszystkie niezbędne dane umożliwiające proste odnalezienie tego źródła w internecie albo bibliotece.
Przyjrzyjcie się teraz w tym kontekście artykułowi, który niedawno został zgłoszony jako kandydat do medalu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Metro_warszawskie
mamy tu wiele odnośników, ale żaden z nich nie jest wystarczająco precyzyjny, aby rzeczywiście dotrzeć do źródła:
"Opracowane na podstawie informacji z oficjalnej strony Metra Warszawskiego" - no dobrze, ale załóżmy, że chcę sprawdzić czy autor artykułu się nie pomylił przy przepisywaniu danych liczboiwych z tego źródła - gdzie konkretnie mam na tej stronie znaleźć te dane?
"Opracowane na podstawie informacji z Gazety Wyborczej" - err.. no OK - ale w którym numerze i w jakim artykule? Czy mam przekopać wszystkie numery Gazety, żeby się tego doszukać?
"Opracowane na podstawie raportu rocznego 2005 Metra Warszawskiego" - gdzie ten raport można zdobyć, jest gdzieś opublikowany?
W sumie więc - ten artykuł jest fatalnie uźródłowiony, choć ogólnie poza tym jest bardzo dobry.