W kwestii kopiowania, modyfikacji, t³umaczenia i u¿ywania materia³ów opublikowanych na zasadach licencji GNU FDL proponujê wszystkim powtórne zapoznanie siê z lcencj± GNU FDL a zw³aszcza z punktami dotycz±cymi w³a¶nie kopiowania, modyfikacji i t³umaczenia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License_-_polskie_t%C2%B...
Co do samej zasady kopiowania materia³ów z innych projektów to nie mo¿emy ustaliæ, ¿e nie bêdziemy pobieraæ tekstów z innych Œróde³ objêtych licencj± GNU FDL bowiem w³a¶nie taka jest istota tej licencji aby mo¿na by³o korzystaæ z publikacji bez ograniczeñ zachowuj±c jedynie warunki licencji. Je³iby¶my nawet przyjêli zasadê, ¿e nie bêdziemy korzystaæ z Heliopedii to jak tego zakazaæ i jak taki zakaz wyt³umaczyæ innym u¿ytkownikom skoro licencja na to zezwala.
Co do kwestii technicznych pobierania tekstów i zapewnienia zgodno¶ci z licencj± GNU FDL to, moim zdaniem, aby sprostaæ wymogom licencji nale¿y podaæ w historii nowego artyku³u piêciu ostatnich autorów z historii kopiowanego tekstu. Je¶li za¶ kopiowane by³oby t³umaczenie z innego zasobu to nale¿y podaæ do piêciu autorów siêgaj±c (je¶li potrzeba do obu Œróde³ oryginalnego i t³umaczenia) oraz wskazaæ oba projekty. Co prawda licencja przy kopiowaniu dos³ownym nie wymaga podawania a¿ piêciu autorów, ale poniewa¿ tekst jest udostêpniony do modyfikacji to kolejny wprowadzaj±cy zmiany ju¿ mia³by taki obowi±zek zatem wskazane by³oby aby ju¿ przy kopiowaniu spe³niæ ten wymóg. Nie ma natomiast ¿adnej przyczyny aby informacjê tak± umieszczaæ w samej tre¶ci artyku³u. ¯aden z autorów nie jest bowiem w jakikolwiek sposób uprzywilejowany. Wystarcz± zatem odpowiednie informacje w historii. Jedyn± kwesti± do rozstrzygniêcia pozostaje jak technicznie wykonaæ zamieszczanie tych piêciu autorów w historii. O ile mi wiadomo w mediawiki nie ma takiego mechanizmu nale¿a³oby zatem zastanowiæ siê jak tak± informacjê podawaæ.
DanielM