W dniu 29 lipca 2011 20:17 użytkownik Marcin Cieslak saper@saper.info napisał:
Maciej Ostaszewski maciej.ostaszewski@gmail.com wrote:
Moim zdaniem, Kancelaria nie zdaje sobie sprawy że udostępnia zdjęcia na licencji GFDL, które powyższych obostrzeń nie uwzględniają. Jeżeli zdjęcia są umieszczane w Commons, to nie spełniają one obostrzeń zapisanych w metadanych zdjęć.
Nie ma przeszkód, by to samo dzieło udostęniać na różnych warunkach różnym osobom (lub szerokiej publiczności).
Być może jest tak, że zdjęcie na karcie CF fotografa może być udostępniane na takich warunkach, jak opisane w metadanych, a to co jest na stronie prezydent.pl - GFDL.
7 kwietnia korespondowałem z nimi na temat poprawnego oznaczania podanych przez nich zdjęć w serwisie prezydent.pl, i dostałem:
"Co do autora zdjęcia, przy wykorzystaniu proszę podpisać prezydent.pl"
mimo, że metadane podawały kogoś innego.
(Zdjęcia były dostępne na serwisie http://foto.kprp.pl/, prowadził tam link z notki w aktualnościach).
Są tu zasadniczo dwie opcje: a) Kancelaria Prezydenta RP ma umowy lub chociaż oświadczenia woli fotografów, że ci zgadzają się aby ich zdjęcia były publikowane jako utwory anonimowe - wtedy metadane ze zdjęć, które zdradzają personalia ich autorów powinny zasadniczo być usuwane -i naczej to jest rodzaj niedbalstwa i w zasadzie też naruszenie osobistych praw autorskich b) Kancelaria Prezydenta RP narusza niezbywalne prawa osobiste fotografów nie podając ich autorstwa, czyli zrywając nierozerwalną więź autora z jego utworem :-)
Warto by urzędnikom Kancelarii przekazać tajemną wiedzę, że w Polsce istnieje coś takiego jak niezbywalne osobiste prawa autorskie i że nawet oni muszą te prawa uszanować + co za łamanie tych niezbywalnych praw grozi :-)
"Art. 16. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i nie podlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:
1) autorstwa utworu, 2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo, 3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, 4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności, 5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu."
"Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3."
Przelicencjonować zdjęcia (o ile oczywiście ich twórcy przenieśli w jakiś sposób na Kancelarię prawa majątkowe) naturalnie mogą i wtedy to co jest w metadanych traci znaczenie, choć dla porządku warto by te metadane też odpowiednio zmienić :-)