Witam,
Dnia 7 października 2008 Adam Dodek Michalik napisał:
pytanie zatem brzmi, jak to się dzieje, że ludzie inteligentni, bo wbrew pozorom i tacy nas czytają, odczuwają niezmierne zaskoczenie, gdy ktoś im pokaże, że oni też mogą wprowadzać poprawki.
A może doskonale wiedzą, ale i tak tego nie zrobią?
Myśląc nad tym, jak zachęcić ludzi do "pierwszego kroku", można ich podzielić na dwie grupy:
1. wiedzą (ogólnie) o zasadach wikipedii, chcą pomóc, trzeba im też wyciągnąć pomocną dłoń (jak ci profesorowie z SGGW). Grupa raczej niewielka.
2. wiedzą lub nie, na pewno się boją, że zepsują i to nie dla nich.
Normalny człowiek nie obyty z komputerami i jednocześnie szanujący pracę innych zobaczy owszem przycisk - ale co pomyśli? Że aby BYĆ REDAKTOREM to on musi poznać tyle tajników, że to pewnie nie dla niego.
W maratonie warszawskim też może pobiec każdy i co z tego? Hasła "Każdy może zostać maratończykiem" niewielu przekonają.
Gdybym chciał namawiać przeciętnego Kowalskiego do Wikipedii, nic a nic bym mu nie mówił o pisaniu haseł. To rzeczywiście NIE DLA NIEGO (jeszcze nie teraz).
Tylko: - znajdziesz literówkę? To popraw. - zdanie jest źle napisane? To popraw. - trzeba uściślić jakiś fakt? To popraw. Tylko tyle. Na resztę przyjdzie czas, jak zobaczy że to działa i nie wybucha.
I teraz kwestia naszego interfejsu.
W którym miejscu wspiera on takie "przygodne" edytowanie? Ano w trzech: - przycisk "Edytuj" na górze - link "[edytuj]" przy tytule każdej sekcji - po kliknięciu w Zgłoś błąd
Górę zostawię, bo jak wspomniałem edycja całego hasła ludzi przeraża.
Co z sekcjami? I tu jest problem. Bo "Edytuj" to może słowo, które rozumie każdy, kto zajmuje się publikowaniem w internecie, natomiast NIE rozumie go przeciętny Kowalski.
Dla takiej osoby EDYCJA będzie oznaczała głębokie i poważne zmiany w artykule - czyli nieważne, że mamy malutką sekcję z dwoma zdaniami, to on w coś takiego nie kliknie. Bo i po co. On tu nie od tego.
Teraz kwestia: jak zmienić link/zachętę do edytowania sekcji, aby taki Kowalski wiedział że jeśli zobaczy literówkę to może kliknąć i od razu poprawić?
Najprościej: [popraw]
Ale może: [pomóż i popraw]
Albo: [popraw] (?) <-- link do szybkiej pomocy w okienku pop-up?
To są bardzo niewielkie zmiany interfejsu (choć nie wiem czy taka ikonka pomocy byłaby możliwa w media wiki), ale mogą mieć spore znaczenie w przyciąganiu takich "Kowalskich".
"- mamo, tata znowu siedzi i poprawia tę wikipedię!"
Pozdrawiam, Robert