Stan Zurek pisze:
A co z tymi którzy oprócz daty urodzenia swojego piłkarza koniecznie chcą dodać jakieś zdjęcie jakie znaleźli w gdzieś tam w sieci? Tego już się nie da w jednym zdaniu wytłumaczyć...
Ale wracając do tematu - poradnik jest właśnie przeznaczony dla przyszłych "edytorów" Wikipedii, czyli takich, którzy o edytowaniu myślą poważnie. Poprawianie literówek i błędów ortograficznych to jendo, ale przyciągnięcie ludzi z szerszymi horyzontami jest już trochę trudniejsze, a tak naprawdę bardziej nam chodzi właśnie o to.
Były takie statystyki, że 95% artykułów jest napisane przez 5% ludzi (czy jakoś tam - chodzi o ogólny stosunek).
Nie chcemy mieć 100 tys. osób po których trzeba poprawiać każdą jedną edycję. Chcemy mieć 100 osób, które będą specjalistami w swych dziedzinach.
Ostatnie wydanie 30-tomowej Wielkiej PWN zostało opracowane przez ok. 3000 osób.
Myślę, że mimo to miło by było, gdyby osoby myślące poważnie o edytowaniu i eksperci mogli zająć się swoją dziedzinę, a nie musiały zajmować się literówkami, błędami ortograficznymi, dodawaniem zdjęć do już istniejących artykułów, patrolowaniem OZ i tysiącem innych pomniejszych czynności. Ponadto ostatnie wydanie 30-tomowej Wielkiej PWN nie miało pewnie połowy rzeczy, które są w Wiki, a po drugie te 3000 dostały za to kasę, przez co mogły poświęcić znacznie więcej czasu. Następnie podejrzewam, że encyklopedia owa jest ewolucją poprzedniej wersji, a poprzednia ewolucją poprzedniej i tworzone jest to od iluś tam lat. Kolejno nikt z tych 3000 osób nie szukał w niej wandalizmów, nie tworzył ułatwień w edycji i innych takich, dlatego uważam, że w Wikipedii przyda się każdy. Nie tylko ekspert. A każdy chyba zaczynał od małych edycji.
Pozdrawiam Wyksztalcioch