Użytkownik Marcin Sochacki napisał:
On Fri, Feb 09, 2007 at 11:07:21PM +0100, Gemma wrote:
na przegłosowaną (bo chyba została przegłosowana?) wersje historyczną:
Proponuję teraz przegłosować, że Ziemia jest płaska. Oczywiście tymi samymi wikipedystami.
Jest gorzej -- wersja przyjęta w artykule została wstawiona w ogóle bez głosowania i przy istotnych wątpliwościach co jej poprawności.
Wanted
Przeczytałem, co prawda "po łebkach" (w całości to już jest niestrawne), dyskusję o fladze Polski i moim zdaniem: - zasadniczym błędem metodologicznym jest ustalanie faktów poprzez głosowanie. Już wielokrotnie wiele osób zwracało na to uwagę, np. przy SDU. W encyklopedii zawieramy wiedzę w oparciu o kryterium fakt - nie-fakt, lub weryfikowalność - nieweryfikowalność. Cieszy mnie to przywiązanie do demokracji :-) któremu jednocześnie wiele osób zaprzecza ;-) ale zasady demokracji opisywać mają funkcjonowanie społeczności, a nie ustalanie faktów bądź prawd naukowych.
- kolejnym błędem metodologicznym, który w efekcie prowadzi do absurdalnych wyników, jest IMO arbitralne przyjęcie za rozstrzygający jednego z kilku określeń koloru flagi i to określenia pomocniczego, a nie zasadniczego. O czym mówię? Istnieje oczywista (dziś oczywista) rozbieżność między tym, co mówi - z jednej strony - Konstytucja ("biały") i ustawa ("biały", wbrew wielu wypowiedziom ustawa też mówi, że to "biały"), a - z drugiej strony - tabelką w załączniku do ustawy.
Dlaczego za rozstrzygającą przyjęto tabelkę? Przypuszczam, że dlatego, iż nadmiernie zaufano doświadczeniom nauk ścisłych i wierze, że świat najlepiej opisywany jest cyframi i wzorami. Prawo natomiast nie jest nauką matematyczną/ścisłą i dokonując jego interpretacji powinniśmy stosować takie metody, jakie daje nam do dyspozycji nauka prawa.
Zasadnicze określenie kolorów flagi mamy w Konstytucji i ustawie ("biały"). Ustawodawca nie definiuje koloru białego, w szczególności za definicję tego koloru nie można uznać tabelki. Nawet nie dlatego, że odstaje ona od intuicyjnego wzorca koloru białego, ale dlatego, że gdyby ustawodawca chciał zdefiniować kolor biały - to zgodnie z techniką ustawodawczą - wpisałby to bezpośrednio do ustawy jako definicję legalną, np. w postaci "na potrzeby niniejszej ustawy kolor biały będzie oznaczał ...". Sam załącznik ma znaczenie uzupełniające, wyobrażeniowe, a tabelka - tak bym ją traktował - adresowana jest do osób zajmujących się "technikaliami", które miały drukować, czy w inny sposób odtwarzać flagę. Sama reprodukcja flagi w załączniku (http://tinyurl.com/z5avb) również sugeruje, że jest to kolor biały. Biały na reprodukcji flagi jest tożsamy z bielą kartki, na której ją wydrukowano. Dla flagi to był wzorzec bieli. Gdyby ustawodawca chciał, aby flaga była szara, górny pasek flagi odcinałby się od "bieli" kartki.
Spróbujmy też popatrzeć na ustawodawcę, jako instytucję racjonalną i tworzącą racjonalne prawo. Przecież celem ustawodawcy nie było "redefiniowanie" polskiej flagi, a tym bardziej robienie tego "tylnymi drzwiami" poprzez tabelkę w załączniku.
Ja osobiście nie mam wątpliwości, że biały w polskiej fladze jest biały :-) i niestety zgadzam się z tymi, którzy mowią, że obecny kolor flagi na naszej Wikipedii jest niewłaściwy :-( Pozdrawiam z urlopu, Eteru