Hej,
Skończył się już pierwszy dzień spotkania "Mutlimedia Meeting" w którym z Polski uczestniczę ja i Yarl. Jest to spotkanie poświęcone zmianom w MediaWiki i w Commons aby było łatwiej zarówno ładować, edytować jak i wyszukiwać i stosować w projektach multimedia. Pierwszego dnia na początku był "brainstorming", który miał odpowiedzieć na pytanie jakie są największe problemy z Commons i multimediami i następnie te problemy zostały podzielone na kilka grup i każdą z nich zajmowała się przez cały dzień spontanicznie powstałe zespoły składające się z koderów i osób korzystających / edytujących / adminujących Commonsami. Ja trafiłem do grupy, która miała się przyjrzeć Commons od strony systemu jej helpów - przydatności dla początkujących podstawowych narzędzi oraz strony głównej. Yarl natomiast działał w grupie zajmującej się tym jak Commons wspiera różne języki.
Wyniki prac tych wszystkich grup można zobaczyć pod adresem:
http://usability.wikimedia.org/wiki/Multimedia:Meeting_in_Paris/Notes
W środku dnia, po lunchu, był też pokaz różnych narzędzi związanych z obsługą multimediów, a po tym pokazie została zrobiona lista funkcji i narzędzi, których nie ma a by się przydały. Lista omówionych narzędzi jest tutaj:
http://meta.wikimedia.org/wiki/Multimedia_Usability_Project_Meeting_France/S...
Jutro ma się zacząć od przedstawienia wyników poprzedniego dnia i stworzenia nowych grup roboczych, które podejmą m.in. problem sprawniejszej obsługi meta-danych przy masowym uploadzie, sporządzenie zgrabnego folderu promocyjno/edukacyjnego dla Commons, konstrukcja specjalnych narzędzi dla masowego uploadu z instytucji i zorganizowanych grup, zmian w wyglądzie formularzy do uploadu ręcznego.
Zasadniczo zaprosili nas tu w celu przedstawienie naszych doświadczeń z Wikiekspedycji - ale jak dotąd nie było za bardzo jak i kiedy opowiedzieć szerszemu gronu o tym - rozmawiamy o tym i pokazujemy nasze doświadczenia podczas luźnych rozmów. Mają nam jednak dać parę minut czas na przedstawienie Wikiekspedycji w niedzielę. Z ciekawszych rozmów to GerardM i Mathias po wysłuchaniu naszych perypetii z muzeami zaproponowali nam konkretną pomoc wg dość ciekawego pomysłu, który może wypali. Z kolei szefowa Usability Project wypytała nas dlaczego w polskiej Wikipedii tak wielu edytorów szybko po włączeniu wyłączało wersję testową interfejsu i Yarl jej zademonstrował nasze skryty, które nie działają w wersji testowej skórki.
Ogólnie całe spotkanie przypomina trochę nasz GDJ z tymże jest dużo bardziej chaotyczne i odbywa się przez większą część czasu w małych podgrupkach, co ma swoje wady i zalety.
To tyle na gorąco.