Daniel Miłaczewski wrote:
Użytkownik "Gemma" napisał:
Myślnik jest najpopularniejszy na wiki i niestety sam go stosuję, żeby było zunifikowane. A teraz, uwaga: Argument przeciwko tej metodzie:
Jan Nowak (ur. 1901 - zm. 1999) - był poetą.
Nie za duzo kresek?
Lepiej jednak z przecinkiem.
Jan Nowak (ur. 1901, zm. 1999) - był poetą.
Dodam, że w oryginale, z ndashem, pierwszy przyklad wygląda jeszcze gorzej.
Ja także używam myślnika (zwykłego). A przecinek proponowałbym zamiast drugiego myślnika. Jan Nowak (ur. 1901 - zm. 1999), poeta.
W tym drugim miejscu przecinek wydaje się bardziej naturalny.
DanielM
Jeśli wstawiamy słowa "urodził się", "urodzony", "ur." i "zmarł" itd to powinniśmy rozdzielić daty przecinkiem. W nawiasie pojawia się zdanie "urodził się w Warszawie w roku 1901, zmarł w Karakowie w roku 2006" (odpowiednio skrócone). Wstawiając tam myślnik powstaje nienaturalne i moim zdaniem błędne zdanie typu "urodził się w Warszawie w 1901 - zmarł w Krakowie w 1931" (ewentualnie mogłoby to służyć podkreśleniu różnicy dat i miejscowości, ale lepiej chyba w tym przypadku napisać "urodził się ..... , a zmarł .....").
Jeśli nie piszemy "ur.", "zmarł" itp, to IMO można napisać (10 marca 1901 - 12 kwietnia 2002). Wydaje mi się, że odpowiada to zdaniu "żył w latach 1901 - 2002", z dodanymi dokładnymi datami (nie przychodzi mi do głowy jakby to zapisać pełnym zdaniem w naszym języku, "żył w dniach" odpada).
Co do znaku po nawiasie, to trzeba się zastanowić jak chcemy napisać biografię bez podawania dat, czyli: a) Jan Nowak, polski poeta romantyczny. b) Jan Nowak - polski poeta romantyczny. c) Jan Nowak jest polskim poetą romantycznym.
Nie wiem które rozwiązanie jest lepsze, ostatnie robi się trochę kłopotliwe przez zmianę przypadku. Poza tym, jeśli ustalimy tu jakąś regułę, to będzie można ją stosować do wszystkich haseł, na przykład "Wrocław - miasto w południowej Polsce", albo "Wrocław, miasto w południowej Polsce".
Pozdrawiam,
Catz (Gabriel Tendera)