Po pierwsze narzekali na agresywne traktowanie przez administratorów. Jeden z nich opisywał jak wstawił artykuł o pewnym zagadnieniu astrofizycznym na podstawie własnego tekstu zamieszczonego wcześniej na swojej stronie pracownika naukowego CAMK. W artykule po paru minutach od jego napisania pojawił się szablon "dopracować" i "linki", po paru następnych minutach ek-NPA a po paru kolejnych art został skasowany... Po czymś takim trzeba mieć naprawdę dużo dobrej woli, żeby dalej uczestniczyć w projekcie...
Bosh, co za cymbał brzmiący usuwa hasła, które dopiero co zostały oznaczone jako podejrzane o NPA. Kopie usuwamy tylko wtedy, gdy są one z PWN, onetu czy innych duzych wydawnictw, które na pewno zgody na wykorzystanie nam nie dały. W przypadku innych sajtów wstawiamy szablon {{NPA}} i piszemy zapytania o zgodę na wykorzystanie. Czy w tej mierze tez trzeba wikipedystom, a szczególnie adminom zrobić szkolenie? Z czystej przyzwoitości taki admin powinien sobie dać autobloka, albo w ramach prac spoęłcznych zająć się listą stron podejrzanych o NPA.
Ze strony WP:NPA:
"Jeśli natknąłeś się na stronę lub grafikę, na których podejrzewasz naruszenie praw autorskich, to powinieneś go oznaczyć stosownym szablonem i dopisać na listę, znajdującą się na stronie: Lista NPA."
NPA oznacza w większości przypdaków '''podejrzenie o NPA''' a nie auto-NPA
I dalej:
"Nie należy tutaj wstawiać stron, które zostały skopiowane ze źródeł, o których już wiadomo, że ich właściciele nie życzą sobie tego. Dotyczy to zwłaszcza takich źródeł jak: PWN, WIEM, Encyklopedii Interii, Ściąga.pl i pokrewne, filmweb. W takich przypadkach rozpatrujemy jako NPA oczywiste i należy te hasła zgłaszać do ekspresowego kasowania. Patrz też: Lista źródeł"
I na tej liście trzeba raz jeszcze powysyłac zapytania, bo dawniej to nie szło przez OTRS, tam gdzie zgody są.
Akurat przypadkiem mi to pasowało bo miałem okazję wyjaśnić na żywo jak działa konfilikt edycji :-) no i nawet szybkość wstawienia szablonów naprawczych zrobiła wrażenie na uczestnikach, tyle że wiedzieli już dzięki moim wstępnym wyjaśnieniom, że nie należy ich się bać czy na nie obrażać.
W tekście szablonu {{Dopracować}} jest
"Po naprawieniu wszystkich błędów można usunąć tę wiadomość."
A formatowanie itd to jednak nie błąd, tylko strona nie zrobiona zgodnie z zaleceniami wiki. Inaczej - słowo błąd, szczególnie gdy ktoś w szablonie nie wpisuje, co nalezy poprawić, a to się jeszcze zdarza, sugerowac może, że w tekście są błedy merytoryczne, czy inne. Proponowałbym zmienić na coś w stylu: "Jeżeli wszystkie wymienione problemy zostaną załatwione, usuń szablon -> {{Dopracować}}"
przykuta