Dnia 19.09.2009 Tomasz Ganicz polimerek@gmail.com napisał/a:
W dniu 19 września 2009 20:38 użytkownik Wojciech Pędzich wpedzich@wp.pl napisał:
szwedzki pisze:
Tak, nie my, Stowarzyszenie też nie, ale przecież nikt nikomu nie zabroni zgłoszenia się z uwagami do osób przeprowadzających ten deal - zdaje się, że Tomek Ganicz ma bezpośrednie do nich namiary. Proponuję opisać jak to wygląda na stronach WP po angielsku i spytać kogoś z Fundacji, czy oni o tym wiedzą i czy mają jakieś uwagi.
Po uruchomieniu serwisu puściłem (z pomocą Wpędzicha) mail na foundation-l z krótką listą zmian w stosunku do Wikipedii oraz z wybranymi cytatami z press release Wirtualnej Polski:
http://thread.gmane.org/gmane.org.wikimedia.foundation/41941
Brak odzewu na tej liście nie oznacza reakcji Fundacji. Rozmawiałem w piątek z Kulem Wadhwą, odpowiedzialnym za tzw. business development Fundacji, który wspomniał przy okazji, że podjęli ten temat w rozmowach z Orange.
Jak się tam zbierze trochę uwag - to prześlę to, zarówno do pracownika Fundacji, który za ten "deal" odpowiada, jak i do osoby, która się z nami kontaktowała ze strony Wirtualnej Polski. Myślę, że choćby z punktu widzenia PR Wirtualnej Polsce opłaca się z nami (to znaczy ze społecznością edytorów Wikipedii) - pozostawać choćby w poprawnych stosunkach...
Proponowałbym jednak przenieść najważniejsze rzeczy do oryginalnego oświadczenia i wysyłać jeden dokument. A konkretnie:
* "Stopka copyrightowa na dole każdego hasła w WP jest myląca" - to poszło już do Fundacji, nie wiem jaka będzie reakcja WP * Strony główna moim zdaniem jest mniej istotna, zwłaszcza, że przecież i u nas - jakby się przyczepić - kształt strony określają szablony, więc w historii strony nie ma wszystkich autorów. * Co do stron użytkowników nie mam zdania (uwaga, [[Wikipedystka:Saper]] też działa:), nie wydaje mi się to bardzo istotny problem.
Natomiast pozostałe punkty dotykają bardzo ważnej rzeczy:
* "Informacje na ten temat w innych serwisach WP... Wikipedia" oraz "Uwaga ogólna: WP tworzy wrażenie (w komunikatach prasowych i także w takich działaniach jak pisane "serwis społeczności twórców wikipedii"": otóż wydaje mi się, że to, co się dzieje to rozmywanie marki Wikipedii. Nazwa "Wikipedia" niejako rozpływa się w sosie Wirtualnej Polski - co stanowi w systemie ochrony znaków towarowych duże zagrożenie (zwłaszcza w USA), bo ktoś później mógłby wykazać w sądzie, że właściel marki (WMF) o nią nie dba i że na przykład słowo "wikipedia" stało się rzeczownikiem pospolitym.
Wydaje mi się, że powinniśmy koniecznie napisać o tym w naszym oświadczeniu (i koniecznie w wersji angielskiej powinno być o "trademark dilution") - to jest bardzo konkretny argument dla ochrony nie tylko dobra społeczności, ale bardzo konkretnych interesów Fundacji również.
Proponowałbym (wiem, że już wiele osób podpisało, ale jednak) uzupełnić tekst oryginalnego oświadczenia, po punkcie drugim (jako nowy trzeci albo kontynuacja):
"(2b) Przedstawianie Wikipedii jedynie jako jednego z serwisów Wirtualnej Polski lub najwyżej jako "serwisu społeczności twórców wikipedii" (małą literą!) powoduje powstanie wrażenia, że Wikipedia stała się jednym z serwisów portalu i przyczynia się do rozmycia marki Wikipedii."
Przy okazji proponowałbym zmianę punktu (5), bo nie jest dla osób postronnych jasne co to są "linki zewnętrzne".
"(5) W artykułach Wikipedii znajdują się odniesienia do innych źródeł - w tym do serwisów internetowych. Odniesienia te są zbierane i oceniane przez wikipedystów w taki sposób, aby przynosiły jak największą wartość czytelnikowi i zwiększały wiarygodność publikowanych w Wikipedii informacji. Wszelkie zasady zamieszczania na Wikipedii odnośników do źródeł i innych serwisów internetowych nie ulegają zmianie. Natomiast umieszczanie linków między własnymi serwisami Wirtualnej Polski pozostaje wyłącznie w gestii operatora portalu i nie ma żadnego wpływu na treść polskiej Wikipedii dostępną na stronie http://pl.wikipedia.org/. Również wikipedyści nie mają żadnego wpływu na rodzaj i treść dodanych przez operatora linków oraz na jakość informacji podłączonej w ten sposób do kopii Wikipedii."