"Sewer Aleksander" > "Aleksander Sewer" (tak jak "Septymiusz Sewer"). Itd.
itp. a w PWN jest Sewer Aleksander, więc zostawiłem.
Niech będzie. Na ile to mogłem ocenić na sucho, lista już jest ładna. Dwie uwagi:
1) Ostatni cesarz zachodniorzymski nazywał się, wedle mojej wiedzy, Romulus Augustus. "Augustulus" to tylko przezwisko wynikające z młodego wieku delikwenta (nie pamiętam, ale miał wtedy chyba coś około 10 latek), bo na "-ulus" po łacinie są zdrobnienia. Byłbym za tym, żeby dać oficjalne nazwisko, dodając ewentualnie, że "zwany Augustulusem".
2) "Julian Apostata" nazywał się normalnie "Julian". Apostata (gr. odstępca) to znowu (obraźliwe tym razem) przezwisko nadane człowiekowi przez chrześcijan ponieważ wychowany jako chrześcijanin w wieku dorosłym porzucił tę religię zwracając się ku religii neopogańskiej. Znowu więc "Julian (zwany Apostatą)" byłby moim zdaniem bardziej na miejscu.
No i jak zwykle jest problem, czy Cezara uznawać za cesarza, czy nie ;)
W PWN go nie zaliczają do cesarzy, ale z drugiej strony co z nim zrobić ? Jaki mu przypisać tytuł ?
W sumie chyba nic nie robić, Cezar moim zdaniem należy jeszcze do epoki republikańskiej. Fakt, że drogą zamachu stanu zdobył władzę iście monarszą, niewiele tu wnosi, bo nie był w tym pierwszy: choćby Mariusz i Sulla byli wcześniej i udało im się lepiej (zwłaszcza Sulli).
Zgadza się, że od jego nazwiska pochodzi tytuł cesarski, ale nazwisko a osoba to nie to samo. Oktawian August też się nazywał Gajusz Juliusz Cezar (Gaius Iulius Caesar Octavianus, bo został adopotowanym synem właściwego Cezara) i to raczej od niego to pochodzi, a nie od jego przybranego ojca osobiście.
A.