Z góry przepraszam, że troche przydługie, ale to chyba dość ważne. Proszę o przeczytanie całości.
To ja zamieszam w tutejszym huraoptymizmie. ;)
Nareszcie jakas krytyka ;-)
Moim zdaniem brakuje podziału na część dla bardzo początkujących i mniej początkuących.
Pierwszy główny link od góry to: "Dla początkujących", reszta linków jest dla bardziej zaawansowanych. Wyjaśnij więc bardziej o co Ci chodzi.
Prześledzenie wszystkich nagłówków w celu znalezienia informacji całkowicie podstawowych może odstraszać. W zasadzie wchodząc na tą stronę nie wiem od czego zacząć.
Kwestia przyzwyczajenia. Jak mi powiesz, że przy wejściu na obecną stronę pomocy od razu wiesz gdzie czego szukać, to Ci zazdroszczę i proszę o zdradzenie jak to robisz?
Co decydowało o umieszczeniu w prawej/lewej kolumnie, wyżej/niżej?
Jak to napisałem na początku - jest to wzorowane na en-wiki (główny układ ten sam).
Dlaczego informacja tak podstawowa jak konta na WP jest po prawej w rogu, a u góry po lewej jest np. jak składać wzory?
Konta nie są czymś, do czego się wraca regularnie - poza tym info o logowaniu jest wewnątrz pierwszego linku: "Dla początkujących" (wytłuscilem na dodatek).
schodzą nieco niżej skanując fragment początkowego tekstu od lewej w kierunku środka (druga pozioma linia w F, tym razem krótsza)
Bardzo piękny kawałek teorii, ale wydaje mi się, że niestety niezbyt tutaj przystaje. Główna (nowa) strona pomocy to nie jest bowiem lity tekst, tylko tabela z dwoma kolumnami. Jeśli ktoś faktycznie będzie chciał coś znaleźć, przeczyta wszystkie główne linki najpierw w lewej, później w prawej kolumnie. Przewagą (niestety nie do pobicia chyba), takiego układu jest to, że wszystkie linki mieszczą się na jednej stronie bez przewijania. A przewijanie to jedna z mniej ergonomicznych czynności jaką musi wykonać użytkownik (zajmuje nawet więcej czasu niż samo czytanie).
Poza tym efektywność czytania tekstu wyrównanego do lewej jest wyższa.
To nie jest tekst tylko zgrupowanie linków. Fakt, że linki są wypośrodkowane na głównej stronie powoduje, że wygląda to lepiej, a symetria pozwala na łatwiejsze odnalezienie potrzebnej informacji. Wszystkie linki w podstronach są wyrównane do lewej.
Ładnie wygląda, ale czy jest użyteczne?
Prosiłem o konstruktywną krytykę. Jednym z lepszych kryteriów byłoby np. porównanie do obecnego pliku pomocy - czy jest on bardziej czytelny, łatwiejszy w użyciu? Proszę tylko nie odpowiadać bazując na tym, że wszyscy znają obecny układ. Wyobraź sobie, że wchodzisz pierwszy raz i musisz znaleźć informację o, dajmy na to (strony do których chyba dość często zaglądamy): a) o dostępnych szablonach zalążków b) jak wpisać równanie matematyczne
W przypadku starej pomocy należy wykonać następujące kroki (a): 1. Odszukać ''Zasoby" w spisie treści 2. Po kliknięciu zorientować się, że nie ma tam tego czego szukamy 3. Wrócić do spisu treści (przewijanie) 4. Pozastanawiać się w co kliknąć 5. Przy odrobinie szczęścia wybrać: Jak to zrobić? 6. J.w. tylko: Jak edytować strony? 7. Odszukać link: Lista szablonów (ósmy na liście)
oraz (b): 1. Odszukać ''Jak mam to zrobić?'' w spisie treści 2. Przeszukać listę długich (trudnych w czytaniu) i podobnych linków, aby odnaleźć ''równanie matematyczne'' w szóstym linku.
W przypadku "nowej" pomocy obydwa te linki znajdują się na samym wierzchu.
Możecie mi nie wierzyć, ale obydwa te przykłady "strzeliłem" bez wcześniejszego zastanawiania się jak się do nich dostać i dopiero potem rozpisałem algorytmy.
Aby więc przetestować ewentualną (nie)użyteczność zaproponowanego rozwiązanie proponuję każdemu następujące ćwiczenie: Pomyśl sobie o jakimś pliku pomocy, który chciałbyś znaleźć. Następnie: a) użyj "starej" pomocy, b) użyj "nowej" pomocy aby ten plik odnaleźć. Porównaj czas i ergonomię na znalezienie obydwu rozwiązań. Podaj wyniki tutaj (lub na stronie dyskusji "nowej" pomocy). Weź pod uwagę fakt, że znasz układ "starej" pomocy i nie znasz w ogóle "nowego" układu (jeśli jesteś "nowy" nie ma znaczenia - ale Twoje wyniki będą znacznie bardziej reprezentatywne).
Przedostatnia uwaga: śledziłem troche różne miejsca w jakich są umieszczone pliki pomocy, i wielu Wikipedystów linkuje sobie różne rzeczy na swoich stronach użytkownika - po prostu za dużo czasu zajmuje używanie obecnej pomocy. Uważam, że "nowa" pomoc skutecznie rozwiązałaby ten problem.
I ufff, ostatnia uwaga: (zakładając, że "nowa" pomoc wejdzie w użycie) po zaznajomieniu się z układem i zapamiętaniu co gdzie leży na głównej stronie (szczególnie te fajne małe linki po każdym z głównych linków) można dotrzeć do większości potrzebnych informacji niemal natychmiast.
Pozdrawiam serdecznie i proszę o kolejne komentarze (tych wszystkich, którym udało się doczytać aż tutaj ;-)
Zureks