sandbox@o2.pl napisał(a):
Z czego tak wcale wiele nie wynika. Sprawa toczyłaby się przed polskim sądem, który musiałby uwzględnić, że polskojęzyczna Wikipedia powstała praktycznie w Polsce, rękami polskiej społeczności, została przez nią wypromowana i pod taką domeną znana jest użytkownikom
- stąd przekierowanie do nowej nazwy w momencie przeniesienia.
To nie ma żadnego prawnego znaczenia. Prawo do znaku i nazwy ma ten kto go pierwszy zarejestrował. W trakcie rejestracji można protesty składać, po fakcie rejestracji już nie.
Społeczność tworząca projekt ma de facto także współprawa do jego wizerunku.
Nie ma - patrz wyżej.
Zamieszanie byłoby tym większe, że taka secesja byłaby najprawdopodobniej poparta przez stowarzyszenie Wikipedia Polska (inny przypadek oznaczałby, że stow. utraciło mandat społeczności na reprezentowanie czegokolwiek poza amerykańską fundacją).
Nie ma niczego takiego jak Stowarzyszenie Wikipedia. Jest Stowarzyszenie _Wikimedia_ Polska. Ono nie reprezentuje wyłącznie społeczności Wikipedii, ale wszystkich polskojęzycznych projektów Wikimedia.
Swoją drogą, chętnie dowiedziałbym się więcej jaki był dym z Amerykanami, kiedy polska Wikipedia stała na Rozecie...
Nie było żadnego dymu. Odbyło się głosowanie w tej sprawie i prawie wszyscy byli za tym żeby się przenieść na serwer, wówczas Bomisu. Nie było wówczas wokół tego jakichś wielkich kontrowersji. Problem był głównie techniczny, bo początkowo skrypt cgi, który stanowił oprogramowanie Wikipedii był słabo przystosowany do jęz polskiego.