On 9/29/07, Tomasz Ganicz polimerek@gmail.com wrote:
To po prostu napisz do nich, jak Cię to boli. A biografie też każdy może pisać. Tu masz adres ich strony WWW:
Faktycznie, dziękuję za link, sam napiszę do PTM. Ale większą wagę miałby półoficjalny list od wikipedii :-) Poza tym ten sam standardowy list mógłby być wyslany do wszystkich towarzystw naukowych, może innych też.
Co do Aronszajna, to ,oczywiście jest "all over the place" w wikipedii.en, tylko biografii brak. Może zrobię ekstrakt z portalu:
Tam jest tysiące bigrafii matematyków... Nie, nie wierzę, oni też Aronszajna nie mają. No dobrze, to sprawdzę Google'a, bo on w 70-osobowej wtedy Amerykańskiej Akademii Nauk ("natural sciences"?) chyba był jednym z 7 matematyków - imigrantów z Polski (na ile pamietam, to także Eilenberg, Kac, Lindenbaum, Ulam, Zygmund i... i... ech, starośc nie radość, nie pamiętam, ... o, i chyba słynny statystyk Jerzy Spława-Neyman czy też po prostu Neyman, bez dodatku Spława; może jednak ktoś inny?).
Trudno o życiorys Aronszajna! Znalazłem tylko składający się z 3 krótkich zdań:
BIOGRAPHY of Nachman Aronszajin
Aronszajn received his Ph.D. in Poland in 1930. He joined the faculty of KU in 1951, becoming a Summerfield Distinguished Scholar in 1964. He retired in 1977 and died in 1980.
...Chemicznym średnia wieku jest gdzieś ok 50 lat - a średnia wśród członków władz to coś koło 60 i ogólne zrozumienie dla tego co się w internecie dzieje jest wśród nich szczątkowe.
Czyli nie możesz ode mnie za wiele wymagać.
Jest niby sekcja młodych - tych kiedyś próbowałem zainteresować
Wikipedią - ale z miernym skutkiem. Łatwiej jest znaleźć wartościowych, potencjalnych autorów np: na forach dyskusyjnych i listach usenetowych. Np: jako aktywny uczestnik grupy nntp://pl.sci.chemia - udało mi się parę osób z tej listy zachęcić do współtworzenia Wikipedii.
Jest pewien chemik, Grzegorz Sionek, na pl.hum.poezja, który sobie na tyle dobrze radzi z Internetem (nie mówiąc o google'aniu :-), że prowadzi własny portal, poświęcony haiku. Tyle, że o wikipedii ma niską opinię.
Generalnie - jak Cię boli, że czegoś w Wikipedii nie ma - to zamiast
marudzić po prostu to napisz.Jak nie masz wiedzy - to idź do biblioteki albo kup sobie książkę.
Hm, znamy się tylko wirtualnie, a każdy w życiu ma swoją sytuację, ja też. W każdym razie ciut się udzielam, choć słabo. Przy okazji pytanie (co prawda mało ważne): trochę wpisywałem się kiedyś chaotycznie do wikipedii, drobiazgi, ale albo anonimowo, albo pod innym może id. Anonimowo, mimo że anonimowości nie cierpię, ale z lenistwa, ze spontaniczności. A kont miałem więcej, bo nie orientowałem się, z nieprzytomności-zapominałem... Czy gdybym to poodnajdywał, to można te wpisy podpisać na nowo obecnym moim id, które wreszcie stosuję systematycznie. Chyba nie, ale może niech to usłyszę "z ust konia".
Dalej się nie orientuję, czy moje angielskie wikikonto Wlod i polskie Wlod są jednym i tym samym?
Zakup książki może Ci nawet zafundować Stowarzyszenie
Wikimedia Polska w ramach wikikonkursu,
którego III edycja akurat się kończy.
Możesz mnie mieć za głupiego, ale raczej dam się zakatrupić, niż będę brał podarunki od organizacji takich jak wikipedia, które same potrzebują $$.
http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikikonkurs
Zajrzę z ciekawości :-)
Dziękuję, i przykucie za uznanie mnie za herosa (aż pierś dumnie wypiąłem w oczekiwaniu na medal, choćby miedziany), pozdrawiam,
Włodek