Pamiętacie dyskusję, jaką kiedyś tu toczyliśmy, co do wielkości czcionek? Pewne problemy są też dla osób niewidomych, korzystających z programów czytających. Podrzucam post, jaki otrzymałem od wikipedystki Łeba z prostym testem jaki przeprowadzony był wśród osób z dysfunkcją wzroku przez dr Dariusza Mikułowskiego, pracownika Instytutu Informatyki Akademii Podlaskiej.
Proszę zwróćcie uwagę na pkt. 3
przykuta
P.S. To chyba pierwszy taki test naszej wiki. Proszę o powstrzymanie się ze złośliwymi uwagami, gdyby kogoś naszło. (dr Mikułowski jest również osobom niewidomą, więc także sam wykonywał test). Poproszę Łebę, aby podziękowała za ten test - chyba nie ma jej na tej liście.
Po przeprowadzeniu samodzielnego testu oraz sprawdzeniu strony z kilkoma studentami przesyłam moje uwagi. oto one:
- Strona wikipedji ogląda się dobrze przy pomocy programu Jaws oraz nvda.
Są odczytywane wszystkie elementy, nie ma elementów ruchomych, które przeszkadzały by screenreaderowi w odczytywaniu poszczególnych częściw. 2. Strona nie ogląda się dobrze w programie Hal, ale jest to spowodowane specyfiką interfejsu użytkownika tego programu, ponieważ większość aktualnie publikowanych witryn źle się ogląda przy pomocy tego programu. 3. za największy mankament strony dla użytkowników całkowicie niewidomych można uznać brak alternatywy dźwiękowej dla obrazka, z którego należy przepisać litery przy rejestracji konta. Uniemożliwia to osobom niewidomym uczestnictwo w tej części serwisu. 4. Pewną niedogodnością dla użytkowników całkowicie niewidomych jest to, że pole edycyjne oraz przyciski służące do wyszukiwania haseł znajdują się na dole strony. Użytkownik musi przeczytać całą treść hasła (jako domyślne wyświetla się hasło Polska,) i dopiero po jego przeczytaniu dociera do pola wyszukiwania. Było by wygodniejsze, gdyby to pole znajdowało się nad wyświetlanym hasłem. 5. Podobne zastrzeżenie można mieć do tego, iż link do strony głównej znajduje się również na dole strony pod całą treścią wyświetlanego aktualnie hasła. Aby niewidomy użytkownik przy pomocy screenreadera mógł je łatwiej odnaleźć powinno być ono umieszczone na górze strony lub być oznaczone jako np nagłówek. 6. Wygodną rzeczą na stronie jest linkowanie haseł, dzięki czemu można łatwo przemieszczać się pomiędzy hasłami zbliżonymi treściowo i tematycznie. Wygodne jest również zastosowanie nagłówków do poruszania się pomiędzy grupami treści. 7. Dla użytkowników słabowidzących dobrze było by wprowadzić przyciski powiększające czcionkę na całej stronie i zmieniające jej kolor, kontrast, kolor tła. Strona była by wówczas dostępna dla osób, które nie posiadają programów powiększających. 8. Niektórzy studenci słabowidzący zasugerowali również zmianę domyślnego koloru czcionki na ciemniejszy tak, aby odróżniał się on bardziej od tła. 9. Podział i struktura strony jest łatwa w użytkowaniu chociaż jest na niej wyświetlanych dużo informacji jednocześnie. 10. Ułatwieniem było by umieszczenie spisu treści dotyczącego objaśnienia danego hasła bliżej początku strony. 11. Strona główna ogląda się również dobrze. Linki umożliwiające wybranie tematyki są "blizko" na górze strony. 12. Ewentualnie przydatne było by umieszczenie również gdzieś w pierwszej części strony polaedycyjnego i przycisku do wyszukiwania haseł jak ma to miejsce w wyszukiwarkach.
Pozdrawiam Dariusz mikułowski.