Dnia 26 stycznia 2009 19:49 Adam Dodek Michalik dodecki@gmail.com napisał(a):
W dniu 26 stycznia 2009 19:42 użytkownik Paelius napisał:
To ja z kolei przestanę używać polskich znaków i stosować się do prawideł ortograficznych, itd. Typowe na złość mamie odmrożę sobie uszy. Ale... nie ma sprawy... przecież nikt tu nikogo do niczego nie jest w stanie zmusić ;)
To był raczej swoisty coming out - jestem pewien, że większość wikipedystów też nie będzie tego robić. Polskie znaki i ortografia to reguły języka, a półpauzy to reguły składu, kompletnie nie odnoszące się do takich mediów jak WWW.
Nieprawda. Tekst w formie elektronicznej powinien być tak samo czytelny. To, że typografia może być nieco inna (inna specyfika powierzchni, na której wyświetlany jest tekst) nie oznacza, że nagle w ogóle nie obowiązuje. To, że w Internecie łatwiej wydać niż w drukarni i pełno jest stron "pana Zdzicha co informatyki liznął" nie zwalnia poważnych mediów od obowiązku równania w górę.
Twój argument o powszechności w Internecie jest nieadekwatny i zabawny. Powszechne są też błędy ortograficzne, gramatyczne, językowe, chamstwo i trolling. Tego nie tolerujemy. Powszechna jest też nieprawda, brak źródeł, własne wymysły i brak wyczucia typograficznego - i takie rzeczy poprawiamy.
Czytelnicy i dziennikarze stawiają Wikipedii wyższe wymagania niż forom internetowym, blogom a nawet portalom informacyjnym. Robimy coś ważnego i lepszego od większości Internetu ("we make Internet not suck" ;]). Dlatego właśnie to robimy. :)
Pozdrawiam serdecznie, michał "aegis maelstrom" buczyński.