Przekłamał mi się adres. Powinien być: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Olafbot/tabela%20w%C5%82adc%C3%B3w
Niestety, nie mam teraz możliwości edycji (bo to wymaga czasu), ale dwie uwagi odn. do cesarstwa rzymskiego:
- literówki i przekłamania: jak już kiedyś pisałem, trzeba zweryfikować
nazwiska władców w oparciu o polskie źródła (najlepiej "Poczet cesarzy rzymskich" Krawczuka). Tj. np. nie "Makrin", tylko "Makrynus". Założę się też, że nie "Didus Julianus", tylko "Didius ..." ;) "Tytus Flawiusz" nazywany jest po prostu "Tytus" (aczkolwiek to jest imię). "Antonin Pius" > "Antoninus Pius". "Sewer Aleksander" > "Aleksander Sewer" (tak jak "Septymiusz Sewer"). Itd. itp.
Tak mi właśnie coś wychodziło, bo PWN podaje cesarzy znacznie mniej niż nasza wikipedia, z której wziąłem dane. Nie mam pod ręką Krawczuka, ale wezmę dane z Encyklopedii 13-tomowej PWN. Powinna być wiarygodna.
- wypadałoby jakoś rozwiązać kwestię władców panujących jednocześnie (tj.
zarówno "zastępców" panującego cesarza, jak i uzurpatorów). Nie mam w tej chwili pod ręką żadnej książki, ale coś mi się wydaje, że taki np. "Aelius" (po polsku "Eliusz"), którego podajesz po Hadrianie, nigdy na tronie nie siedział, był następcą tronu jedynie, ale zszedł przed zgonem Hadriana. Jeśli tak, to miejsce na liście mu się nie należy. "Lucjusz Werus" też nie jest następcą Marka Aureliusza, tylko współwładcą albo zgoła następcą tronu tylko.
W tej chwili jest tak, że jeśli przedziały dwóch władców nakładają się, to będą wymienieni jeden pod drugim w tabelce.
No i jak zwykle jest problem, czy Cezara uznawać za cesarza, czy nie ;)
Jak zwykle, ale chyba można przyznać ten tytuł komuś od czyjego imienia ten tytuł pochodzi. Zresztą i tak w tabelce będzie widniało słowo Rzym, z linkiem na cesarzy co prawda.
Olaf