Od: "PIBWL"
Ja sam obawiam sie, ze działamy "po partyzancku" i dla pewności (lub przyzwoitości) wolałbym wykasować zdjęcia z "nowej Techniki Wojskowej" z 1993...
Albo działamy zgodnie z prawem i wszystko jest OK (ja tak sądzę), albo naruszamy prawo i wszystkie {{PD Polish}} są do skasowania. Wikipedia to za duży projekt na partyzantkę.
Natomiast jeśli chodzi o zdjęcia starsze, a zwłaszcza przedwojenne - o ile wiem, problem praw autorskich do nich w praktyce nie istnieje, a w czasopismach te zdjęcia są publikowane po prostu jeśli ktoś posiada odbitkę (i nie chodzi tu po prawo własnosci odbitki, ale raczej o jakość)
Tu bym się nie zgodził. W praktyce nie ma problemu, ale prawnie nadal jest ponieważ jeśli pojawi się ktoś kto udowodni że jest właścicielem praw autorskich do danego zdjęcia to prawo jest po jego stronie.
No właśnie, ciekawe jak się to ma do Konwencji berneńskiej... ;-)
Nijak. Autorzy publikujący zdjęcia pomiędzy 1952 a 1994 wiedzieli na jakich warunkach publikują swoje fotografie, a więc wyrażali na nie zgodę (tak jak my zgadzamy się na GFDL czy CC-BY-SA-2.5).
Zdjęcia przedwojenne to to samo, bo stara ustawa z 1926 brzmiała podobnie (vide: link powyżej). Nie bardzo rozumiem, o co chodzi ze zdjęciami opublikowanymi pomiędzy 1952 a 1954 z naruszeniem praw autorskich.
Czyli zdjęcia przedwojenne są na jakiej licencji? Na {{PD Polish}} na pewno nie bo wyraźnie tam pisze o zdjęciach z okresu 1952-1994. A z naruszeniem praw autorskich publikowano w okresie 1952-1994 całkiem sporo fotografii autorów zachodnich.
Natomiast oczywiście, może chodzić tylko o zdjęcia, co do których mamy pewność (...znowu kolejne pole do "partyzanckich" domniemań...), że podpadają pod polskie prawo, czyli są polskich autorów.
Dlatego fotografia na licencji {{PD Polish}} powinna mieć podanego autora i źródło. Jak pisałem wyżej. W partyzantkę nie ma się co juz bawić.
Pozdrowienia Tomasz "Nemo5576" Górny
Ja sam obawiam sie, ze działamy "po partyzancku" i dla pewności (lub przyzwoitości) wolałbym wykasować zdjęcia z "nowej Techniki Wojskowej" z 1993... Natomiast jeśli chodzi o zdjęcia starsze, a zwłaszcza przedwojenne - o ile wiem, problem praw autorskich do nich w praktyce nie istnieje, a w czasopismach te zdjęcia są publikowane po prostu jeśli ktoś posiada odbitkę (i nie chodzi tu po prawo własnosci odbitki, ale raczej o jakość)
From: "Ejdzej Wikipedysta"
Cztery: jak już zauważył WarX, lepiej skupić się na wykazaniu gorącym głowom z Commons, że wejście polski do WE bynajmniej nie unieważniło tego przepisu wstecz.
No właśnie, ciekawe jak się to ma do Konwencji berneńskiej... ;-)
From: nemo5576@tlen.pl Przepis jest jasny, problem w tym że jako {{PD Polish}} na commons
trafiają zdjęcia które ta licencja nie są objęte (zdjęcia przedwojenne, zdjęcia opublikowane pomiędzy 1952 a 1954 z naruszeniem praw autorskich itd.)
Zdjęcia przedwojenne to to samo, bo stara ustawa z 1926 brzmiała podobnie (vide: link powyżej). Nie bardzo rozumiem, o co chodzi ze zdjęciami opublikowanymi pomiędzy 1952 a 1954 z naruszeniem praw autorskich. Natomiast oczywiście, może chodzić tylko o zdjęcia, co do których mamy pewność (...znowu kolejne pole do "partyzanckich" domniemań...), że podpadają pod polskie prawo, czyli są polskich autorów.
Pibwl
Pozdrowienia,
Michal Derela
WikiPL-l mailing list WikiPL-l@lists.wikimedia.org http://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l