Hej!
Zgadza się, Stowarzyszenie nie jest stroną w sensie prawnym, natomiast ja od dłuższego czasu już postuluje, aby w ramach swojego pakietu działań sprzyjających rozwojowi Wikimediów w Polsce, WMPL postarało się również stworzyć jakieś mechanizmy wsparcia dla osób, które albo zostają pozwane w związku z działalnością w Wikimediach (chociaż o ile wiem, akurat w takich sprawach można na WMPL liczyć), albo same chcą bronić np. licencji Wikimediów w sądzie, zwłaszcza gdy to ich praca jest wykorzystywana niezgodnie z licencją. O ile wiem (proszę prawników o korektę, jeśli się mylę), nie ma w Polsce obowiązku, aby osoba idąca do sądu sama opłacała swojego pełnomocnika prawnego, pełnomocnik ten może być sfinansowany np. przez jakieś stowarzyszenie. Gdyby Stowarzyszenie znalazło prawnika znającego się na takich sprawach i wynegocjowało z nim korzystne warunki współpracy, byłoby dużo łatwiej. Wiadomo zresztą, że nikt nie będzie się domagał w takich sprawach odszkodowania dla siebie, jako "karę" za naruszenie praw można w pozwie wskazać np. wpłatę na WMPL.
Oczywiście nie wiem, czy to się mieści w OPP, chociaż znam OPP udzielające pomocy prawnej.
Powerek38
To chyba o mnie mowa, chodziło o folder promocyjny wydany przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Sprawa jest na etapie rozpatrywania przez Sąd Rejonowy mojego zażalenia na postanowienie Prokuratury o umorzeniu postępowania.
Odnośnie spraw tego typu, raczej autor pozostaje ze sprawą sam. Stowarzyszenie Wikimedia Polska nie jest stroną sporu. Ani SWMPL ani CreativeCommons Polska nie mają mandatu do zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. CC Polska pisze zresztą wprost: "Czy Creative Commons pomoże mi w egzekwowaniu licencji?
Nie. Creative Commons nie jest w stanie zaoferować ani porad, ani też usług prawnych, które pomogą w egzekwowaniu licencji. Nasza misja nie obejmuje