W dniu 25 kwietnia 2011 17:58 użytkownik Tomasz Gursztyn < tgursztyn@gmail.com> napisał:
Obawiam się że mogą mieć rację usuwając to
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/wykorzystanie_wizerunkow.ht...
W Polsce prawa i obowiązki obywateli wynikają z konstytucji, ratyfikowanych umów międzynarodowych i ustaw, a nie z opinii i porad publikowanych w serwisach internetowych mniej lub bardziej ważnych instytucji.
W serwisie NPB czytamy: "Bez zezwolenia twórcy nie wolno wykorzystywać elementów lub całości dzieła, wprowadzonego do obiegu w charakterze prawnego środka płatniczego, bądź jego opracowania *do celów innych, niż związane z jego urzędową funkcją środka płatniczego*".
To ostatnie zastrzeżenie wydaje się pozornie rozsądne, ale nie wynika ono z treści Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, której art. 4 brzmi:
"Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego: 1) akty normatywne lub ich urzędowe projekty; 2) urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole; (...)"
Znaki urzędowe nie stanowią więc przedmiotu prawa autorskiego.
Sądzę więc, że zanim podejmie się pochopne decyzje o usunięciu z Commons materiałów, których jak dotąd NBP nie kwestionuje, warto napisać do Prezesa NBP (z kopią dla Departamentu Emisyjno-Skarbowego) z pytaniami:
1. czy NBP jest pewien prawnej poprawności informacji opublikowanej pod adresem http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/wykorzystanie_wizerunkow.ht... w świetle treści Art. 4 Ustawy o PA i PP? 2. jak należy rozumieć słowa pogrubione w cytowanym wyżej fragmencie? W szczególności, czy zdaniem NBP wykorzystanie wizerunku znaków pieniężnych w celu zilustrowania encyklopedycznego artykułu informacyjnego poświęconego tym znakom może być uznane za związane, czy też nie związane z jego urzędową funkcją znaku pieniężnego? 3. Główną funkcją serwisu Wiki Commons jest gromadzenie materiału ilustracyjnego dla serwisów Fundacji Wikimedia, ale jego zasady wymagają, aby umieszczone w nim ilustracje były samoistnie dostępne na wolnej licencji. Czy umieszczenie w Wiki Commons wizerunków znaków pieniężnych z notą licencyjną o treści "Wizerunek znaku urzędowego. W Polsce znaki urzędowe nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego." oraz uzupełniającym wyjaśnieniem: "Uwaga: w serwisie internetowym Narodowego Banku Polskiego opublikowana została opinia, że projekt graficzny znaku urzędowego może być przedmiotem prawa autorskiego w razie wykorzystania go do celów nie związanych z jego urzędową funkcją wzorca urzędowego znaku środka pieniężnego. Polskie sądy nie orzekały dotąd w tej sprawie".
Niech prawnicy NBP pomęczą się z odpowiedzią na te pytania i jej uzasadnieniem prawnym.
W Majewski