[Default] On Wed, 24 Jan 2007 00:13:43 +0100, wrote:
Tu się zgodzę, dla starych użytkowników wszystko jest oczywiste, dla nowych jest to czasami przedzieranie się przez sporą liczbę stron pomocy, zasad, zaleceń i innych stron meta. Ale dzięki tym wielu zaleceniom dźwigamy standard projektu.
pod warunkiem że ci nowi są i chcą urzytkownikami być, jak nie chcą to zmykają i nie ma śladu zostają po nich po nich tylko pusta strona wikipedysty i telefon głuchy, tak więc standard to rzeczywiście dźwigacie, ale czy dźwigacie przy okazji liczbę ludzi którzy edytują, na razie może nie ma sensu się przyczepiać bo liczba bardzo aktywnych nie spada, wyszło na prostą, ale ciekawy jestem ile to czasu wytrzyma, pytanie moje do was, ile procentowo jest u was kobiet/meżczyzn ?
Najlepiej jest zacząć od czegoś i powoli się wdrażać, jak to w życiu. Ja na początku nie wiedziałem prawie nic o tworzeniu stron internetowych, więc kopiowałem inne strony i w nowym artykule przez analogię starałem się robić podobnie :) Na szczęście wielu wikipedystów mi pomagało nie popełniać błędów, przypominać o podglądzie itd.
tobie, oczywiście, ale Ty miałeś szczęście, wielu ludzi go nie miało i zostali zniechęceni, to nie jest klub urzytkowników linuxa, tylko projekt gdzie potrzebujemy wszystkich, potrzebujemy ludzi którzy znają się na komputerach i potrzebujemy takich którzy się znają na rybkach, rasach psów kotów, samochodach itd... wymyślaj sobie co chcesz, na razie wygląda na to że przychodzą ludzie którzy się znają na samochodach Jiii komputerach, a takich zawsze będzie mało
Teraz wydaje mi się, że nowych ze względu na nieprzestrzeganie zasad traktuje się mniej wyrozumiale (w niektórych przypadkach "mniej wyrozumiale" to eufemizm), ale to wynika z brakiem czasu na to, by zajmować się wszystkim i jeszcze dodatkowo pouczaniem. A do po(na)uczania trzeba mieć świętą cierpliwość.
strona powinna być tak zaprojektowana aby sama poprowadziła nowego i nie musiał się on nikogo z "guru" o nic pytać
Tym niemniej warto poświęcić choćby i 10 minut na problem użytkownika, zamiast zbywać go hasłem masz linki, zobacz do FAQ itd. Nowy użytkownik to zawsze skarb - zarówno w czasie gdy Wikipedia powstawała, jak i teraz.
no właśnie, ale czy tak powinno być, skoro nowy to skarb to znaczy że nowych nie ma za wiele...
Co do podpisów - kiedyś chyba już proponowałem, by jakoś ograniczyć w kodzie liczbę znaków, bo czasami to jest z 7 linii tekstu i np. przy głosowaniach się można pogubić.
i jak, powiedz co z tego wyszło
((ja tu jeszcze pokraczę, a czy nie dało by się zrobić czegoś choćby na javascripcie co by samo dodawało podpis i to wszystko co tam potrzebne ?
sam sobie odpowiem: po co ?))