Witam,
To nie było oświadczenie społeczności Wikipedii, tylko Stowarzyszenia Wikimedia Polska (WMPL), a to zupełnie różne rzeczy, co jest wyraźnie podkreślone w boksie nad oświadczeniem. Absurdem jest przykładanie wymogów edycyjnych Wikipedii do działań Stowarzyszenia. Nie da się prowadzić organizacji pozarządowej z zachowaniem NPOV, bo już np. sam udział w Koalicji na rzecz Otwartej Edukacji jest subiektywnym wskazaniem wartości, które są nam bliskie.
Hakerzy z Anonymous i innych grup łamią prawo, a jednym z fundamentów naszego ruchu jest to, że nawet jeśli nie wszystkie normy prawne nam się podobają i działamy na rzecz ich zmiany, to szanujemy obowiązujące prawo. Tak postępujemy wobec prawa autorskiego, a tym bardziej wobec przepisów dotyczących np. ochrony cudzych danych (vide casus włamania do komputera wiceministra Ostrowskiego, za co w moim przekonaniu ktoś powinien iść siedzieć). Dodatkowo oddają nam niedźwiedzią przysługę, ponieważ, przynajmniej w jakimś stopniu, kompromitują bardzo słuszną skądinąd ideę sprzeciwu wobec ACTA i powodują, że zaczyna się kojarzyć ludziom z różnego rodzaju przejawami internetowej anarchii i bandyterki, jaką ostatnio oglądamy.
Z powyższych powodów uważam, że mieliśmy jako Stowarzyszenie pełne prawo odciąć się od tak nieodpowiedzialnych zachowań, które tylko utrudniają nam zabiegi na rzecz ważnych dla nas spraw i idei. Podobnie jak warto było odciąć się od osób próbujących wymusić na nas przez cały miniony weekend protest, niemalże metodą faktów dokonanych, choć jedynie stosunkowo niewielka część tych osób jest realnie zaangażowana w Wikimedia.
Osobiście jako członek Stowarzyszenia dziękuję jego statutowym władzom za to, że zostało wydane. Może nie jest idealne, ale generalnie z całym przekonaniem podpisuję się pod nim.
Powerek38
W dniu 2012-01-23 15:06, Conr pisze:
Wyborażacie sobie w artykule o grupie anonymouse stwierdzenie "ataki, które my potępiamy"? Czy zachowywałoby to NPV? Czy wydanie takiej treści oświadczenia zachowuje NPV? Zaangażowano w pewien sposób Wikimedia i Wikipedię (po stronie rządu), bez żadnej dyskusji, czy głosowania. Nawet jeżeli wszyscy Wikipedyści by potępiali te ataki to działanie było IMO niedopuszczalne. Takiego postępowania nie zastosowano wobec zamachów, w których zginęli ludzie, a trzeba było wskutek ataków anonymouse?
Dalej nazwano ataki "niedemokratycznymi". Grupa anonymouse uważa, że stosuje demokratyczne metody przeciwko rządom, które ich zdaniem już nie są demokratyczne. Jeżeli już chcemy wypowiadać się w tej sprawie i prezentować nasze opinie powinniśmy przynajmniej oddzielać nasze opinie od faktów.
Mleko się rozlało, ale więcej ostrożności na przyszłość.
Pozdrawiam Conr.PL Użytkownik "Ented"ented@interia.pl napisał(a):
Temat: Re: [Wikipl-l] Oświadczenie w sprawie protestu przeciw ACTA Data: 2012-01-23 14:09 Nadawca: "Ented"ented@interia.pl Adresat: "Lista dyskusyjna polskojęzycznej Wikipedii"wikipl-l@lists.wikimedia.org;
Witam. "...potępia wszelkie niedemokratyczne formy protestu, w szczególności rzekome ataki na strony internetowe urzędów państwowych w Polsce." - jeżeli ataki są "rzekome", to nie ma co potępiać, ale rozmumiem to za sposób wybrnięcia z niezgodności pomiędzy rzeczywistością a oficjalnymi komunikatami rządu. Pzdr. E.
"Daniel ~ Leinad" pisze:
Cześć!
W ostatnim czasie narosło trochę nieścisłości nt. stosunku społeczności Wiki(m|p)edia do ACTA, w związku z tym Stowarzyszenie Wikimedia Polska wydało oświadczenie: http://pl.wikimedia.org/wiki/O%C5%9Bwiadczenie_w_sprawie_protestu_przeciw_AC....
W nocy komunikat trafił już do mediów za pomocą rzecznika WMPL.
ps. Sorry za crosspostowanie, ale sprawa wydaje się być istotna dla większości osób.
-- Daniel // Leinad
Lista dyskusyjna WikiPL-l WikiPL-l@lists.wikimedia.org https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l
Lista dyskusyjna WikiPL-l WikiPL-l@lists.wikimedia.org https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l
Lista dyskusyjna WikiPL-l WikiPL-l@lists.wikimedia.org https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l