03-08-07, Dorożyński Janusz dorozynskij@wampnm.webd.pl napisał(a):
| -----Original Message----- | From: ... Radomil Binek | Sent: Friday, August 03, 2007 1:12 PM / | Ta dyskusja była dygresją nad ogólniejszym problemem - jak | wprowadzać merytokrację stosowaną (problem jak sam zauważyłeś | zupełnie nie związany z Komarem i poza jego przyszłymi prerogatywami).
Ja nie wiem czy w ogóle jest możliwa merytokracja ze względu na odrzucenie przez religię wiki obiektywizmu :-P , i wprowadzenie zamiast niego NPW oraz weryfikowalności.
Nie wiem co to ma do rzeczy, ponieważ te zasady obowiązują raczej w stosunku do informacji umieszczonych w przestrzeni głównej i niezależnie od sposobu rządzenia na wiki powinny być niezmienne.
cały problem w tym jak decydować które informacje nie powinny się tam znaleźć, np. dlatego, że są mało istotne, jak je dodawać, itp, oraz w regulacji wszystkich spraw związanych ze społecznością.
Cytując Wikipedię: ;) "Merytokracja - koncepcja sprawowania władzy przez osoby najbardziej kompetentne w jakiejś dziedzinie wiedzy, w zawodzie, branży, np. wg wykształcenia, zdolności, umiejętności, talentu."
To czy decydujemy poprzez ocenianą przez kogoś dyskusje, czy głosowanie nie ma więc tu wpływu. Wszystko zależy od tego kto ocenia dyskusje/jest uprawniony do głosowania (to drugie jest IMO znacznie lepsze).
O ile samo określenie kto jest najbardziej kompetentny w rzetelny sposób jest raczej niemożliwe, to znacznie zbliżylibyśmy się do merytokracji wybierając grupy osób uprawnione do podejmowania decyzji w danej dziedzinie, choćby w sposób demokratyczny, czy taki jak w przypadku paneli eksperckich (swoją drogą to mielibyśmy gotowe grupy). Wtedy np. takie SDU można by podzielić na kategorie tematyczne. W dyskusji brali by udział wszyscy, jednak wiążącą decyzje podejmowała by wyznaczona grupa (przy okazji łatwiej było by brać udział w dyskusjach z dziedziny w których czujemy się lepiej). IMO było by to o wiele lepsze, tyle że faworyzujące dziedziny wiedzy z dziedziny inkluzjonistów (teraz za to faworyzujemy zainteresowania większości wikipedystów).