Witam wszystkich Wikipedystów,
nazywam się Adam Wierzbicki i kieruję zespołem w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych (PJWSTK), realizującym badanie "Wikiteams". Chciałem na łamach listy odpowiedzieć na zastrzeżenia oraz wątpliwości zgłoszone przez Was.
Po pierwsze, chciałbym zapewnić, że wszystkie wyniki badania będą udostępnione na zasadach otwartej licencji. Publikacje zawierające opracowania wyników będą publikowane w czasopismach naukowych lub konferencjach, które zazwyczaj nie mają otwartej licencji (w ciągu mojej dotychczasowej kariery naukowej, ani razu nie zdarzyło mi się, że konferencja lub czasopismo nie żądało przekazania praw autorskich. Choć rzeczywiście część czasopism zaczyna działać na zasadzie otwartej, to jest to wciąż nieznaczna mniejszość). Jednak obszerne opracowanie wyników zostanie także opublikowane na zasadach otwartej licencji w formie brudnopisu ("draft paper") lub raportu technicznego. Całe oprogramowanie użyte w badaniu oraz zgromadzone zbiory danych będą udostępniane na otwartej licencji.
Po drugie, zapewniam że po przetworzeniu wyników ankiet, nicki zostaną zastąpione przez pseudolosowe identyfikatory, i tylko w tej formie będziemy publikować wyjściowe dane. Dane te będą to sieci społeczne, a nie bezpośrednie wyniki kwestionariuszy (chyba że poprosi o te wyniki zainteresowany naukowiec. Po weryfikacji otrzyma je, ale także w formie zanonimizowanej, to znaczy bez nicków).
Teraz kilka słów o tym, czemu służy badanie. Jego teoretycznym celem jest porównanie behawioralnych sieci społecznych, utworzonych przez nas z historii edycji polskiej Wikipedii, z deklaratywnymi sieciami utworzonymi z Waszych odpowiedzi. To dlatego na początku pytamy o to, ilu pamiętacie Wikipedystów. I bez obaw -- jeśli podacie więcej odpowiedzi, nie będzie wcale więcej pytań! (Liczba pytań jest stała. Niektóre pytania będą miały więcej opcji.)
Wyniki badania będą miały wiele praktycznych zastosowań, także dla Wikipedii. Jeśli uda się pozytywnie zweryfikować behawioralne sieci społeczne, umożliwi to ich zastosowanie do rekomendacji redaktorów, recenzentów, specjalistów z różnych dziedzin, mediatorów w konfliktach, a nawet kandydatów na administratorów.
Wikipedyści są ludźmi szczególnie dobrze rozumiejącymi współpracę dla wspólnego dobra. Dlatego mam nadzieję, że większość z Was jednak weźmie udział w badaniu i namówi do tego swoich znajomych. Ze swojej strony postaramy dostosować się do wymogów społeczności i do zasad jej działania. Na razie mogę jeszcze spróbować rozwiać wątpliwości przez informację, że nawiązaliśmy właśnie współpracę naukową z amerykańską fundacją Wikimedia. Na dowód załączam list intencyjny w tej sprawie, który dotyczy naszych badań nad rekomendacją zespołów autorów Wikipedii.
Pozdrawiam bardzo serdecznie, Adam Wierzbicki