Gemma:
Kosze się wiąże, czy wyplata? Warkocz się wiąże (wstążką jak jest za długi), ale robi się go splatając. Splatasz sobie sznurówki? Owszem, w oczkach, ale na końcu wiąże się je. Albo zawiązuje. Choć czynnościami cząstkowymi w wiązaniu sznurówek jest ich splatanie. Tak więc każdy węzeł sklada się ze splotów. Ale wiąże się nie nie na splot, tylko na węzeł. Albo supeł. A ekran z żyłek otaczający niektóre kable to węzły czy splot? Wątek z osnową też się plecie a nie wiąże. Tu nie może być poplątania. Najwyżej ten wątek można spleść z innym. A na wiki odpowiedziałem gostkowi kulturalnie. Nawet tu zaapelowałem o mediację.
Beno/GEMMA
Wyrażę _swoją_ opinię nt. splotów i węzłów.
Na początku: supeł to też węzeł (prawdopodobnie najprostszy) i raczej trudno powiedzieć żeby składał się ze splotów (bo nie splata się tu dwóch lin tylko wiąże węzeł na jednej), chociaż pewnie podczas jego wiązania następuje splatanie dwóch końców liny (czy nici).
Dla mnie splot to coś ciągłego (i w miarę regularnego) tak jak splecione w warkocz włosy, które mogą być dowolnej długości, spleść można kolorowe nitki w taką fajną obrączkę na rękę, można też spleść ręce albo druciki w kablu. Wszystkie te sploty mogą być dowolnie długie (co do rąk, to jakby ktoś miał więcej palców to też je splecie) i zazwyczaj się je zakańcza węzłem. Mówiąc o wiązaniu sznurowadeł mówimy o zawiązaniu ich końców, a nie o włożeniu ich we wszystkie dziurki od dołu buta, a wiązanie warkocza to moim zdaniem zawiązanie wstążki albo gumki na jego końcu, tak żeby się nie zrozplątał.
O węźle gordyjskim nie słyszałem nigdy jako o splocie, chociaż mogę sobie wyobrazić 2 rzeczy połączone splecioną w jakiś specjalny wzór albo sposób linką. W legendach niestety nie jestem dobry.
Catz