Przerzuciłem pobierznie tę listę z artykułami na en-wiki (ten język znam zdecydowanie najlepiej). Generalnie masz rację, ale znalazłem co najmniej kilka (np. "Battle of Tulagi - Gavutu-Tonambogo", czy "Battle for Henderson Flield"), które są u nas pod innymi nazwami (w tym wypadku medalowy "Walki o Guadalcanal") oraz wiele takich, których tłumaczenie jest - z polskiego punktu widzenia - (np. "Medieval cuisine") wątpliwe, zbyt trudne, dotyczące czegoś nam nieznanego itp. Ale owszem, większość da się opracować. Sam się chętnie wezmę za "South Side (Chicago)", bo to moja działka poniekąd i chociaż medalu z niego nie zrobię, ale załkiem przyzwoity artykulik się wykroi.
beliss
16-03-08, masti mst@warszawa.pl.eu.org napisał(a):
Jeśli mowa o linku do strony to tu w wersji skróconej: http://42.pl/u/zST_braki
Piotrze, nie chodzi mi o prztłumaczenie i "zmedalowanie" wszystkiego. Ale myślę, że skoro artykuł jest medalowy gdzie indziej to źródeł wystarczy na choćby mały artykulik u nas. A po drugie znalazłem np. art "Układ współrzędnych biegunowych", który jest medalowy na af i en u nas woła o pomstę do nieba. Część artykułów istnieje ale jest w dziwny sposób zlinkowana powodując, że boty nie dają sobie rady z poprawieniem linków itd.
masti
Peter Domaradzki pisze:
Po pierwsze Twoje linki linkują donikąd, po drugie policz ile polskich medali nie ma odpowiedników gdzie indziej. To jest specyfika narodowych
wiki
i nic na to nie poradzisz. Nie róbmy z pl-wiki kalki en-wiki. Oni mają
swoje
preferencje, my swoje. Generalnie rzecz ujmując w pl-wiki jest wręcz
zbyt
wiele artykułów "medalowych" będących bezsensownymi tłumaczeniami z
en-wiki.
Dlaczego "bezsensownymi"? Bo en-wiki roi się od artykułów - szczególnie historycznych - które są zbiornicą POV i to wcale nie z winy autorów,
ale ze
źródeł, z których korzystają. Wielu autorów anglosaskich, szczególnie
XVIII,
XIX i XX-wiecznych, pisało swe prace "ku chwale Imperium Brytyjskiego".
W
pracach tych - uznawanych do niedawna powszechnie za "naukowe" -
dominował
pogląd, że co nie anglosaskie (czyt. angielskie, amerykańskie,
niemieckie
itp) jest "be", skąd pomijanie wkładu Polski w I i II wojnę światową i określenie "infamous" w odniesieniu do Aleksandra Macedońskiego czy Napoleona Bonaparte. Tworząc hasła rządzimy się generalną zasadą NPOV.
Nie
wszyscy to, niestety, dostrzegają... Pozdrawiam Beliss
15-03-08, masti mst@warszawa.pl.eu.org napisał(a):
Przy okazji zabawy z botem, uderzyło mnie jak dużo artykułów medalowych z innych wiki nie ma swoich odpowiedników w pl.wiki. I nie chodzi tu o odpowiedniki medalowe ale nieistnienie artykułów w ogóle!
Co prawda skrypt aby uznać zlinkowanie musi zobaczyć interwiki w obie strony, ale jak się okazuje większość artykułów nie istnieje. Nieliczne mają swoje odpowiedniki, ale bez odpowiednich interwiki i w substubowym stanie.
Na dzisiaj naliczyłem 2864 artykułów z 8472 czyli 33,8% artykułów medalowych nie posiada, albo przynajmniej nie wie, że posiada, odpowiedników w polskiej Wikipedii!
Jakby ktoś chciał się pobawić w detektywa szukającego linków lub też po prostu wziąć sie za poprawę czy tłumaczenie artykułów mających medalowe odpowiedniki zapraszam do przejrzenia listy dostępnej tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Masti/Brakuj%C4%85ce artykuły na
medal
WikiPL-l mailing list WikiPL-l@lists.wikimedia.org https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l