W dniu 1 października 2010 10:32 użytkownik Maciej Jaros egil@wp.pl napisał:
W dniu 2010-10-01 09:18, Stan Zurek pisze:
Może by zrobić z tego coś w rodzaju pokazu slajdów? Jak by każda część była na osobnej podstronie, to można by to wczytywać ajaksem.
Wczytywać ajaksem? A po polskiemu?
Może to tylko moje osobiste gusta, ale wolę mieć wszystko na jednej stronie niż slajdy/podstrony - bo trzeba się więcej naklikać, a czytelnik nie ma żadnej możliwości zorientowania się jak długi jest cały materiał.
I o to chodzi ;-). Osobiście jak widzę stronę w której scrollbar ma milimetr długości, to odkładam jej przeczytanie na później... Klikanie wydaje mi się nie być problemem jeśli strona nie jest przeładowywana tylko następna część jest widoczna od razu.
Ja bym zaczął od zastanowienia się, jaka konkretnie wiedza jest niezbędna do tego, żeby zacząć edytować. Czego musi dowiedzieć się początkujący edytor, żeby to co chce zrobić nie zostało z marszu zrewertowane, tylko żeby się w Wikipedii mogło zostać. Ostatnio ktoś pokazał na liście Fundacji taką ciekawą statystykę pokazującą, że na 100 newbies, których pierwsza edycja została usunięta lub zrewertowana odeszło ponad 90, a na 100 takich, których pierwsza edycja zakończyła się powodzeniem zostało trzy razy więcej.
I potem tę wiedzę w możliwie prosty i łopatologiczny sposób należy umieścić na jednej stronie, z linkami do detali oczywiście, ale to musi być napisane tak, żeby można było efektywnie zacząć edytować bez zagłębiania się w gąszcz linków do długaśnych i trudnych do ogarnięcia stron. Reszta - to znaczy różne bajery w postaci video, zrzutów ekranowych, chmurek i innych takich - to już sprawa wtórna.
Czyli najpierw bym zrobił listę rzeczy, które musisz koniecznie wiedzieć, żeby zacząć efektywnie edytować.
Tak na pierwszy rzut myślę, że to by było coś takiego: *Rzecz podstawowa - czym Wikipedia jest a czym nie jest *Gdzie jest klawisz "edytuj" i co się dzieje jak się w niego kliknie (czyli o naturze okna edycji) *Absolutne podstawy składni podane w maksymalnie prosty sposób (pogrubienie, pochylenie, akapity, sekcje, listy) *Trzy podstawowe zasady edycji w wielkim skrócie (NPOV, WER, OER) *Najpierw poćwicz drobne edycje lub baw się w brudnopisie (który dostaniesz jak się zalogujesz)
I na tym koniec.