Witam,
W dniu 5 października 2009 00:40 użytkownik Kornel Misiejuk lenrock@gmail.com napisał:
czy Polskie prawo, zabrania inwestycji pięniędzy przejętych z 1% OPP za granicą?
Środki zebrane przez OPP z tytułu dobrowolnej wpłaty 1% podatku dochodowego muszą zostać wydane na działalność statutową, która mieści się w definicji działania na rzecz pożytku publicznego.
Jeśli nie jest możliwe lub konieczne natychmiastowe wydanie tych środków, powinny one być inwestowane w bezpieczne instrumenty finansowe (lokaty, obligacje rządowe itp.). Koszt wzięcia na siebie przez NGO ryzyka oraz obsługi "odważnego" lub "aktywnego" inwestowania nie jest uważany za wydatek na cel związany z pożytkiem publicznym.
Zastanawiam się po prostu czemu Stowarzyszenie ani razu nie przeznaczyło zebranych środków na inwestycje sprzętowe.
Ani razu? O ile wiem dopiero w 2009 r. stowarzyszenie uzyskało z tego tytułu istotne kwoty.
Taki wydatek nie może być określany jako "inwestycja", gdyż nie przyniósłby żadnych możliwych do zaksięgowania przychodów.
W istocie stowarzyszenie Wikimedia ma pewien kłopot, gdyż w polskim prawie definicja działań PP jest tak restrykcyjna, że nawet samo tworzenie wolnego zasobu edukacyjnego się w niej nie mieści lub miesci z trudem. Zgodnie z tą definicją dopiero bezpośrednie akcje edukacyjne z użyciem Wikipedii jako źródła wiedzy lub narzędzia kształtowania aktywności są niewątpliwie działalnością PP.
Żadnych serwerów dodatkowych w Amsterdamie
Gdyby stowarzyszenie chciało kupić lub wynająć serwery, wówczas musiałyby one służyć bezpośrednio do technicznego wsparcia odpowiednio szeroko zakrojonego programu szkoleniowego. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że projekty Wikimedii szkolą własnych redaktorów, ale mi w takim wypadku potrzebne są tony dokumentacji: kogo szkolono, kiedy, w jakim zakresie, jaki był mprogram szkoleń, w jaki sposób oceniano rezultaty itp.
lub nawet po prostu dorzucić pieniądze do standardowych akcji "donate" .
Ustawa o OPP wprost zabrania takich działań. Stowarzyszenie PP musi wydać otrzymane środki na własną działalność, a nie ma wsparcie cudzych akcji.
Mam wrażenie że spora ilość osób które co roku przepisują 1% podatku, liczyło na bardziej aktywne działanie Stowarzyszenia na rzecz rozwoju technicznego wikipedii.
Zarząd Stowarzyszenia ma dość ograniczone możliwości dowiedzenia się, czego oczekują darczyńcy, jeśli oni sami o tym go nie poinformują. Jednak nawet gdyby takie informacje dało się zgromadzić, to zyczenia darczyńsców sa tylko wskazówką. Za jak najlepsze wykorzystanie środków odpowiedzialny jest zarząd OPP. Darczyńcy mogą za rok ocenić jakość sprawozdania finansowego i merytorycznego.
Jako jeden z darczyńców mogę wyypowiedzieć swoją opinię: moim zdaniem na liście potrzeb najważniejsze jest inwestowanie w ludzi (szkolenia, materiały instruktażowe, udziały w międzynarodowej współpracy twórczej), w drugiej kolejności bezpośrednie finansowanie treści, których nie da się uzyskać inaczej (trudne do uzyskania zdjęcia, wykupywanie i uwalnianie praw autorskich), w trzeciej - wszelkie działania promocyjne i z zakresu edukacji publicznej. Wydawanie środków OPP na sprzęt osobiście uważałbym za działanie nieefektywne oraz za sprzeniewierzenie idei OPP, ale to oczywiście jest tylko moja opinia.
W.Maj.