Witam,
Dnia 2 października 2007 Marcin Cieslak napisał:
http://lists.wikimedia.org/pipermail/foundation-l/2007-October/033447.html
WOW, taka była moja reakcja. O możliwości obejrzenia statystyk odwiedzin projektów wiki nawet nie marzyłem, ale jednak ktoś się odważył.
Nawet w wersji opt-in, o której wspomina autor maila, można by się bardzo dużo dowiedzieć o wzorcach korzystania np. z pomocy i stron kooperacyjnych (projekty, cafe, sdu) - co by pozwoliło na usprawnienie sposobów poruszania się po tych stronach.
Kluczowe są tutaj też kwestie prywatności - odniosę się do fragmentu maila:
- First and foremost is the issue of privacy. The information that
google analytics collects is a step above what is typically available to regular users, but not quite as detailed as CU data. Some information, such as geographical area and the ISP of a user is aggregated, but it is not attached in any way to a user's screenname. That is, without a priori knowledge about the user, it is impossible to attach a particular username to a particular ISP, geographical location, or any other piece of collected data.
Owszem - z samego G.A. nie poznamy bezpośrednio lokalizacji czy nicka danej osoby.
Ale z analizy ścieżek jesteśmy w stanie wyciągnąć np. to, że osobnik, przez dwie godziny przeglądał [[Kategoria:Seks analny]] następnie miał sporo odsłon na stronie [[Wikipedysta:jakiśtam]]. A to da już przesłankę, że właśnie ten użytkownik może mieć takie zainteresowania. Nic w tym złego, ale naruszenie prywatności może zaistnieć.
Da się jednak uniknąć takich sytuacji: w konfiguracji statystyk można odfiltrować ruch w przestrzeni wikipedystów, zostanie wtedy tylko przestrzeń stricte publiczna - a tu już nie będzie możliwości, aby po ścieżkach dojść, kto był kim - tym bardziej, że G.A. nie przechowuje danych o godzinach wejść (tzn można je ustalić z dokładnością do jednej doby).
Spróbujemy czegoś takiego na polskiej wikipedii? Podejmuję się organizacji akcji propagandowej i wszelkiej pomocy w konfiguracji statystyk.
Pozdrawiam, Robert