Jestem absolutnie przeciwny usuwaniu grafik fair use. W szczegolnosci okladek wydawnictw. Jest to jedyny sposob pokazania oblicza artysty lub grupy. Wiekszosc zdjec artystow dostepnych jest badz obejta prawem autorskim I nie latwo jest wynegocjowac z wlascicielem udostepnienie. Mam z tym pewne doswiadczenia, gdyz sam negocjowalem udustepneinei jeednego zdjecia Klausa Schulze z ich wlasciciele Kaysem Muellere, Niezmiennie dostawalem jedna odpowiedz - NO. Z okladkami mamy na tyle jasna sytuacje, ze nikt nam tego za zle wziac nie moze. Postyluje by wszytskei okaldki zostawic, I zastepowac je wylacznie zdjeciami o pewnym prawie autorskim. Pamietac takze tzreba, ze zdjecia robione pzrez publicznosc (bez akredytacji) na kocertach sa nielegalne, I tak samo moga byc zakwestionowane.
Mamy kilka zdjec np. Mike Oldfielda lub ACDC, ktore prawie na pewno sa objete prawiamy autorskimi. Lepeij zajmijmy sie tym.
Jonasz
-----Original Message----- From: wikipl-l-bounces@Wikipedia.org [mailto:wikipl-l-bounces@Wikipedia.org] On Behalf Of Tomasz Wegrzanowski Sent: Tuesday, September 21, 2004 8:06 AM To: Polish Wikipedia mailing list Subject: Re: [Wikipl-l] Fair use
On Tue, Sep 21, 2004 at 10:48:28AM +0200, Paweł 'Ausir' Dembowski wrote:
s> Dobrze by było docelowo tak zrobić, a na teraz przynajmniej dokładnie s> opisać wszystkie grafiki fair use zamieszczone u nas przy pomocy jakiegoś s> szablonu, który mógłby potem wychwycić jakiś bot i masowo usunąć cały zestaw s> kiedy prawo nas przypili lub po prostu sami zdecydujemy, że "już czas". W s> dobie fotografii cyfrowej możemy stosunkowo łatwo postarać się o zdjęcia z s> "właściwą" licencją większości potrzebnych nam "obiektów". Gorzej z s> okładkami płyt, książek i dziełami sztuki... s> Selena (BTW nie-feministka!)
Fakt, byłbym za zostawieniem (przynajmniej na razie) okładek płyt i książek (to jest też chyba dozwolony użytek u nas) ale nie dzieł sztuki - z dzieł sztuki zostawiłbym jedynie te, do których prawa autorskie wygasły (dzieła sprzed 1923, dzieła, których autorzy zmarli 70 lat temu). Ale jestem za usunięciem wszelkich innych zdjęć "fair use", pod który to termin podciąga się ostatnio praktycznie wszystko, nieważne, czy rzeczywiście są do tego podstawy.
Okladki to bym usunal w pierwszej kolejnosci. Nie wnosza przeciez absolutnie niczego do tresci, to tylko dekoracja.
Wajda, Paul wrote:
Jestem absolutnie przeciwny usuwaniu grafik fair use. W szczegolnosci okladek wydawnictw. Jest to jedyny sposob pokazania oblicza artysty lub grupy.
Nie bardzo - oblicza artysty lub grupy są dostępne w milionie miejsc w Internecie.
Podobnie zresztą, jak większość informacji tekstowej zawartej w Wikipedii. Różnica jest taka, że w Wikipedii jest to informacja *wolna*.
W przypadku okładek płyt takiej różnicy nie ma - to jest kopiowanie zastrzeżonego pliku z serwera na serwer. Wikipedia tym m. in. różni do WIEM, że można z niej wolno korzystać. Umieszczanie w Wikipedii zasobów, które nie są wolne zaciera tę różnicę.
Więcej strat, niż korzyści. Dobry artykuł o danym artyście obroni się i bez zdjęcia okładki.
Jestem absolutnie przeciwny usuwaniu grafik fair use. W szczegolnosci okladek wydawnictw. Jest to jedyny sposob pokazania oblicza artysty lub grupy.
TS> Nie bardzo - oblicza artysty lub grupy są dostępne w milionie miejsc TS> w Internecie.
TS> Podobnie zresztą, jak większość informacji tekstowej zawartej w Wikipedii. TS> Różnica jest taka, że w Wikipedii jest to informacja *wolna*.
TS> W przypadku okładek płyt takiej różnicy nie ma - to jest kopiowanie TS> zastrzeżonego pliku z serwera na serwer. Wikipedia tym m. in. różni do TS> WIEM, że można z niej wolno korzystać. Umieszczanie w Wikipedii zasobów, TS> które nie są wolne zaciera tę różnicę.
TS> Więcej strat, niż korzyści. Dobry artykuł o danym artyście obroni się TS> i bez zdjęcia okładki.
popieram!