Od 20 lat jestem instruktorem w Stowarzyszeniu Taoistycznego Tai Chi i nie raz obserwowałem wypalających się instruktorów. Bywało tak, że mój uczeń po kilku latach zostawał instruktorem, po następnych kilku latach odchodził z STTC i zakładał własną szkołę tai chi lub zapisywał się do innej szkoły... i zaczynał uczyć tai chi za pieniądze. Oczywiście nie wolno mu używać słowa "taoistyczne", ale poza tym, możemy tylko patrzeć bezsilnie, jak dzięki naszej pracy charytatywnej inni się bogacą, nie dzielą się z nami i nie okazują wdzięczności... a nawet zdarza się, że odchodzą z STTC pełni udawanej lub nawet prawdziwej wrogości do swoich byłych nauczycieli.
Gdybym brał sobie do serca taką niewdzięczność, gdybym czuł zawiść na myśl, że oni się bogacą dzięki sztuce, którą dostali ode mnie za darmo, to byłoby mi trudno być wciąż instruktorem i cieszyć się z tego, że bezinteresownie pomagam ludziom, którzy nie potrafią być wdzięczni. Niektórzy instruktorzy jednak nie radzą sobie z taką frustracją.
Ogólnie, aby uprawiać przez długi czas działalność charytatywną, trzeba robić to innych przyczyn, niż oczekiwanie na wdzięczność i szacunek. Te inne przyczyny powinny być odczuwane na tyle silnie, aby doznawana niewdzięczność nie wpływała znacząco na samopoczucie. To nie może być udawane i wypierane w stylu: a co mi tam, robię to co lubię i nie wnikam.
Warto sobie uczciwie uświadomić, dlaczego bezinteresownie pomaga się ludziom. W moim przypadku jest to dziecinna chęć dzielenia się, coś w rodzaju: fajny film wczoraj widziałem, musisz koniecznie na niego pójść. Wszystkim opowiadam, jak przyjemnie jest ćwiczyć tai chi - delikatne rozciąganie i otwieranie, rozkoszny automasaż, uczucie rozluźnienia, równowagi i spokoju... a przy tym intensywny trening wytrzymałościowy bez żadnych nieprzyjemnych doznań charakterystycznych dla tego rodzaju treningu... a wszystko to daje odczuwalną i mierzalną medycznie poprawę zdrowia w miarę starzenia się (ciekaw, czy napiszę to samo za 50 lat, jak przekroczę setkę?). Chętnych zapraszam do STTC, gdzie uczymy TTC charytatywnie, bo chcę im pokazać, jak to się robi. Możliwe, że to jest dziecinne, że ja jestem dziecinny, mimo że odchowałem dwoje dzieci... może właśnie tacy dziecinni ludzie są predestynowani do uprawiania działalności charytatywnej z przyjemnością, bez przejmowania się niewdzięcznikami.
Dla tych które się przejmują są dobre dwa wyjścia: zrezygnuj z działalności charytatywnej i zacznij zarabiać, albo skup się na przyjemnościach, jakie daje ci twoja działalność, i pociesz się, że ci, co zarabiają nieuczciwie, nie mają tej przyjemności, a co gorsza, muszą jakoś sobie radzić z pogardą dla siebie samego.
Trzecie wyjście jest najgorsze - zaangażować się w walkę o należną wdzięczność i o szacunek niewdzięczników. Taka walka nie ma szans na wygraną i tylko przyniesie pogłębienie frustracji, prowadzące do wypalenia.
Pozdrawiam, Tomek
-----Original Message----- From: wikipl-l-bounces@lists.wikimedia.org [mailto:wikipl-l- bounces@lists.wikimedia.org] On Behalf Of wikipl-l- request@lists.wikimedia.org Sent: Wednesday, April 18, 2012 2:01 PM To: wikipl-l@lists.wikimedia.org Subject: Paczka WikiPL-l, Tom 105, Numer 21
Wysyłanie wiadomości na listę WikiPL-l: wikipl-l@lists.wikimedia.org
Zapisanie lub wypisanie się przez stronę WWW: https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l
Zapisywanie lub wypisanie się przez email (wyslij wiadomość ze słowem 'help' na adres): wikipl-l-request@lists.wikimedia.org
Opiekun listy: wikipl-l-owner@lists.wikimedia.org
Odpowiadając na tę wiadomość, zmień jej tytuł na inny niż "Re: Paczka WikiPL-l...".
Dzisiejsze tematy:
- Re: Problematyczna publikacja (Dorożyński Janusz)
- Re: Problematyczna publikacja (Tomasz Ganicz)
- Re: Problematyczna publikacja (Paweł Zienowicz)
- Re: Problematyczna publikacja (Jakub K.)
- Re: Problematyczna publikacja (Dorożyński Janusz)
Message: 1 Date: Tue, 17 Apr 2012 22:46:55 +0200 From: Dorożyński Janusz dorozynskij@wampnm.webd.pl To: 'Lista dyskusyjna polskojęzycznej Wikipedii' wikipl-l@lists.wikimedia.org Subject: Re: [Wikipl-l] Problematyczna publikacja Message-ID: 001e01cd1cdb$4028e590$c07ab0b0$@wampnm.webd.pl Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2"
| -----Original Message----- | From: wikipl-l-bounces@lists.wikimedia.org [mailto:wikipl-l- | bounces@lists.wikimedia.org] On Behalf Of Gemma | Sent: Tuesday, April 17, 2012 5:59 PM / | ... autor dostał pieniądze za naszą darmową pracę.
I co z tego? Pod warunkiem prawidłowego oznaczenia pobranego z W. tekstu oraz jego licencji ma do tego święte licencyjne prawo.
Uszanowanie, Janusz "Ency" Dorożyński
Message: 2 Date: Wed, 18 Apr 2012 11:36:27 +0200 From: Tomasz Ganicz polimerek@gmail.com To: Lista dyskusyjna polskojęzycznej Wikipedii wikipl-l@lists.wikimedia.org Subject: Re: [Wikipl-l] Problematyczna publikacja Message-ID: CAF-oDcuH97zxvYX4KbZrRdw98Dy7jh51Qh8Oh_0NvCWW8t3C8A@mail.gmail.com Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2
W dniu 17 kwietnia 2012 23:44 użytkownik Dorożyński Janusz dorozynskij@wampnm.webd.pl napisał:
| -----Original Message----- | From: wikipl-l-bounces@lists.wikimedia.org [mailto:wikipl-l- | bounces@lists.wikimedia.org] On Behalf Of Gemma | Sent: Monday, April 16, 2012 12:51 PM / | Str 31-32 - moja definicja DTP - żywcem skopiowana z wiki.
Żywcem drugi i trzeci akapit, pierwszy jest zmodyfikowany (patrz
załącznik).
I znowu wraca pytanie, jak oznaczyć takie fragmenty. Wszystkie akapity kursywą, po każdym akapicie przypis? Przypis przy drugim i trzecim mniej więcej taki - skopiowane z plwiki. A przypis przy pierwszym? Tekst
pochodny
z tekstu na plwiki?
Kursywa ani żadna inna forma wyróżniania - jeśli to ma być użyte na warunkach licencji a nie na prawie cytatu nie jest wymagane.
Najbezpieczniej by było jakby on cały ten utwór udostępnił na CC-BY-SA. Wtedy wystarczy, że gdzieś w stopce, czy w opisie końcowym tego skryptu napisze takie coś:
"Obszerne fragmenty skryptu są kopią i/lub modyfikacją tekstów pochodzących z Wikipedii. Wykorzystano następujące fragmenty lub całe artykuły: *tutaj spis tych artykułów
- ...
- ...
Lista autorów: Nick, nick, nick, nick..."
Nie trzeba wskazywać którzy autorzy napisali które fragmenty - tego licencja nie wymaga. Do tego oczywiście też należy podać listę ilustracji (wraz z autorami).
To jednak pod warunkiem, że autor zdecyduje się cały ten skrypt udostępnić na CC-BY-SA. Jeśli nie chce tego zrobić to musi niestety wskazywać fragment po fragmencie i zaznaczać (np: przypisami), że te fragmenty albo stanowią kopię albo zmodyfikowaną kopię tekstów z Wikipedii i przy każdym fragmencie wskazywać źródło i autorów oddzielnie, tak żeby było jasne, które fragmenty są tylko jego autorstwa i w związku z tym on sobie je może udostępniać na dowolnych, wybranych przez siebie zasadach, a które stanowią kopię lub modyfikację tekstów z Wikipedii i jako takie muszą być udostępniane na CC-BY-SA.
-- Tomek "Polimerek" Ganicz http://pl.wikimedia.org/wiki/User:Polimerek http://www.ganicz.pl/poli/ http://www.cbmm.lodz.pl/work.php?id=29&title=tomasz-ganicz
Message: 3 Date: Wed, 18 Apr 2012 12:00:19 +0200 From: Paweł Zienowicz pawel.zienowicz@wp.pl To: Lista dyskusyjna polskojęzycznej Wikipedii wikipl-l@lists.wikimedia.org Subject: Re: [Wikipl-l] Problematyczna publikacja Message-ID: 4F8E90B3.7010603@wp.pl Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2; format=flowed
W dniu 2012-04-17 23:44, Dorożyński Janusz pisze:
Żywcem drugi i trzeci akapit, pierwszy jest zmodyfikowany (patrz
załącznik).
I znowu wraca pytanie, jak oznaczyć takie fragmenty. Wszystkie akapity kursywą, po każdym akapicie przypis? Przypis przy drugim i trzecim mniej więcej taki - skopiowane z plwiki. A przypis przy pierwszym? Tekst
pochodny
z tekstu na plwiki?
Przecież sam sobie odpowiadasz, że wystarczy opisać. W przypadku współautorstwa, a mamy tu z nim do czynienia wystarczy w przypisie do tekstu napisać: "część tekstu została zaczerpnięta z artykułu w Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Profesor, licencja CC-BY-SA-3.0, autorzy: Ency1, Ency2, Ency3, pozostali autorzy w historii edycji hasła http://pl.wikipedia.org/wiki/Profesor?historia".
Zamiast drukować zawiłe i trudne do przepisania linki, korzystać można ze skrótów typu tnij.org. Robi tak na przykład czasopismo Świat Wiedzy.
Z uwagi na licencję każdy fragment tekstu, który został oznakowany jako oparty na treści Wikipedii staje się utworem zależnym, czyli sam podpada pod licencję CC-BY-SA-3.0. Dlatego w interesie autora leży żeby jak najbardziej wyodrębnić skopiowane fragmenty. Jeśli tego nie zrobi, a wymieni Wikipedię jako współautora rozdziału powinien cały rozdział udostępnić na licencji CC-BY-SA-3.0. Inaczej naruszy warunek licencji SA.
Paweł Zienowicz
Message: 4 Date: Wed, 18 Apr 2012 12:49:01 +0200 From: "Jakub K." plushywiki@gmail.com To: Lista dyskusyjna polskojęzycznej Wikipedii wikipl-l@lists.wikimedia.org Subject: Re: [Wikipl-l] Problematyczna publikacja Message-ID: CAN487NJO3-MOLPs+sQ33j01mPW2MRaxCBuSnp0O2yUQNUCaBmg@mail.gmail.com Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2
On Wed, Apr 18, 2012 at 12:00 PM, Paweł Zienowicz pawel.zienowicz@wp.pl wrote:
Zamiast drukować zawiłe i trudne do przepisania linki, korzystać można
ze
skrótów typu tnij.org. Robi tak na przykład czasopismo Świat Wiedzy. Paweł Zienowicz
A jak tnij.org się zwinie to co? URL może się zmieniać, linki powinny być opisane tak by się dało je odnaleźć.
Plushy
Message: 5 Date: Wed, 18 Apr 2012 13:39:18 +0200 From: Dorożyński Janusz dorozynskij@wampnm.webd.pl To: 'Lista dyskusyjna polskojęzycznej Wikipedii' wikipl-l@lists.wikimedia.org Subject: Re: [Wikipl-l] Problematyczna publikacja Message-ID: 003001cd1d57$e3ef3f40$abcdbdc0$@wampnm.webd.pl Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2"
| -----Original Message----- | From: wikipl-l-bounces@lists.wikimedia.org [mailto:wikipl-l- | bounces@lists.wikimedia.org] On Behalf Of Paweł Zienowicz | Sent: Wednesday, April 18, 2012 12:00 PM / | Przecież sam sobie odpowiadasz, że wystarczy opisać.
Pawle, w tym właśnie problem, że to za mało, czyli "czy" opisywać. To wiem
tak, musi być opisane. Problemem jest "jak" to opisać. Z przykładami. Łopatologicznymi. W konkretnym, przeze mnie zbadanym przypadku prosiłem o podanie "jak" to zrobić, a nie "czy".
Przepraszam, ale jestem już trochę zdegustowany taką wyczuwalną tradycyjną wikipostawą - co to za pytanie "jak to zrobić?", przecież: 1. Ja to wiem (zresztą jest to standardowa odpowiedź administratora nr 1); 2. Wszyscy to wiedzą; 3. Wynika to ze zdrowego rozsądku; 4. To proste; 5. Inni jakoś sobie radzą i nie zawracają (jak ty) nikomu głowy. 6. Poczytaj (i tu cała naręcz odsyłaczy, skróconych i niekróconych, a w nich ideologia, wata, dywagacje nie na temat i zero przykładów); itd.
W konkretnym przypadku (ciekawszym niż się początkowo wydawało sądząc po anonsie Beno) Tomasz podał w końcu dwa pomysły, które mogą być podstawą do przykładów (w postaci obrazka).
Przy okazji - rzucane są tu gromy na autora wałkowanej publikacji, łącznie z zarzutami, że nie traktuje nas poważnie. Są to zarzuty ciężkie, i gołosłowne, bo jestem jednym z nas, i mnie potraktował poważnie. Natomiast ja osobiście w pewnym aspekcie przez nas nie jestem traktowany poważnie. Wczoraj prosiłem o podanie na priwa (aby nie zamulać listy) precyzyjnego wskazania miejsc w publikacji mających źródło w plwiki. Dostałem 0 (słownie zero) odpowiedzi. Jeden przypadek zbadałem sam (podany na liście przez Beno), i okazał się nie do końca takim, jak go Beno zaanonsował. A bez takich informacji trudno mi będzie poważnie z naszej strony i odpowiedzialnie (a nie w wikikluczu - zrób to tak, abyśmy to akceptowali, a jak, to sam się domyśl) wskazać autorowi "jak" ma urządzić opis włączeń z plwiki.
Uszanowanie, Janusz "Ency" Dorożyński
WikiPL-l mailing list WikiPL-l@lists.wikimedia.org https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l
Koniec Paczka WikiPL-l, Tom 105, Numer 21