Czesc, Informacja dla tych z Was, ktorzy ilustruja artykuly, moze uznacie ja za przydatna? Na stronie biblioteki cyfrowej Europeana: http://www.europeana.eu/ mozna znalezc tysiace starych grafik i zdjec zwiazanych z Polska , ktore sa -> Public domain marked. Wsrod tysiecy grafik zwiazanych z Warszawa, znalazlem m.in. wiele pieknych starych pocztowek z poczatku XX w. które wygladalyby pieknie w artykułach o warszawskich placach i ulicach. Polimerku, czy moglbys skomentowac w kilku slowach kwestie licencyjne dla grafik "Public domain marked" z Europeany, jakie ma z nimi doswiadczenia polska Wikiepedia? Czy mozemy je swobodnie ladowac na Commons, a jezeli tak, to jakiego szablonu lub szablonów licencji użyć? Czy np. to niedawno zaladowane zdjecie mozna uznac za zaladowane i opisane wzorcowo? https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Podhajce_Koropiec_%C5%BCo%C5%82nierz... Serdeczne dzieki za odpowiedz, Pozdrawiam, Adrian (Boston9)
W dniu 20 czerwca 2013 16:29 użytkownik Adrian Grycuk adrian.grycuk@op.pl napisał:
Czesc,
Informacja dla tych z Was, ktorzy ilustruja artykuly, moze uznacie ja za przydatna?
Na stronie biblioteki cyfrowej Europeana:
mozna znalezc tysiace starych grafik i zdjec zwiazanych z Polska , ktore sa -> Public domain marked. Wsrod tysiecy grafik zwiazanych z Warszawa, znalazlem m.in. wiele pieknych starych pocztowek z poczatku XX w. które wygladalyby pieknie w artykułach o warszawskich placach i ulicach.
Polimerku, czy moglbys skomentowac w kilku slowach kwestie licencyjne dla grafik "Public domain marked" z Europeany, jakie ma z nimi doswiadczenia polska Wikiepedia?
Z materiałami nowszymi niż z 1923 r. może być problem - ponieważ wg prawa amerykańskiego one w USA wciąż mogą być chronione.
W Polsce - jeśli utwór jest anonimowy to można liczyć wygasanie praw od daty jego publikacji - natomiast w USA tak nie jest w tej chwili. Commons wymaga aby utwór był w domenie publicznej w kraju pochodzenia i w USA. Na szczęście wszystko co było wydane przed 1923 r. jest w USA w domenie publicznej. Także do utworu anonimowego wydanego przed 1923 r można użyć szablon:
{{PD-anon-1923}}
http://commons.wikimedia.org/wiki/Template:PD-anon-1923
W pozostałych przypadkach to jest dość skomplikowane, który użyć i czy w ogóle można.
Dodatkowo jeszcze w Europeanie jest znaczek "pd" - ale brak jest często wyjaśnienia dlaczego. Można się tylko domyślać, że tak uznała instytucja donująca do Europeany - ale nie do końca wiadomo dlaczego w wielu przypadkach.
W przypadku pocztówek - też jest zawsze pytanie, co jest na ich odwrotnej stronie - tam często są zastrzeżenia praw i podany autor. Wtedy to już nie jest utwór anonimowy i trzeba liczyć przejście do domeny na 70 lat od śmierci twórcy.
Z drugiej strony - większość tych pocztówek i innych rzeczy załadowała do Europeany Biblioteka Narodowa i inne wiodące biblioteki... Można IMHO założyć, że skoro fachowcy w Narodowej uznali, że coś jest w domenie publicznej to widać jest... bo przecież mieli wgląd w odwrotną stronę pocztówek i jakieś swoje metadane co do pochodzenia tych rzeczy.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Podhajce_Koropiec_%C5%BCo%C5%82nierz...
IMHO warto by podać jeszcze z jakich zbiorów to pochodzi, bo Europeana to tylko agregator gromadzący materiały z europejskich instytucji GLAM - a idealnie by było kopiować wszystkie metadane z Europeany. Metadane w Europeanie są na CC-0, także nie ma z tym problemu. Dopisałem brakujące informacje,
Na Commons jest strona z projektami masowego uploadu z Europeany:
http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Europeana
Są nawet gotowe szablony dla rzeczy pobranych z Europeany - ale dotyczą projektów masowego uploadu z wykorzystaniem API Europeany.
http://commons.wikimedia.org/wiki/Template:Europeana
Przy ładowaniu z Europeany materiałów z domeny publicznej zalecane jest też przeczytać to:
http://www.europeana.eu/portal/rights/pd-usage-guide.html
Nie są to jakieś prawnie wiążące zalecenia - raczej taki ogólny apel do sumienia, niemniej warto IMHO przeczytać.