Czesc!
Mam maly problem z zalapniem kwestii licencyjnych i dlatego zadam pytan:
Aktualnie zabrałem się za rozwijanie artykulow dotyczacych wzorcow projektowych[1]. Na angielskiej wikipedii znalazlem swietna ilustracje struktury jednego ze wzorcow[2] udostepniona na licencji GNU FDL. Jestem na 99% pewny, ze szkic zostal skopiowany z ksiazki "Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software". W polskim wydaniu jest ten sam szkic - tylko, ze przetlumaczony. I teraz wlasciwe pytanie: czy szkic na en wiki nie lamie prawa autorskiego? czy modyfikacja szkicu z angielskiej wiki spowoduje naruszenie praw autorskich (po przetlumaczeniu rysunki z polskiego wydania i wiki beda identyczne a innego szkicu NIE DA SIE ZROBIC)?
Pozdrawiam Matekm
[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Wzorzec_projektowy_(informatyka) [2] http://en.wikipedia.org/wiki/File:Builder2.png
W dniu 25 lutego 2009 22:31 użytkownik Robert Matusewicz matekm@gmail.com napisał:
Czesc!
Mam maly problem z zalapniem kwestii licencyjnych i dlatego zadam pytan:
Aktualnie zabrałem się za rozwijanie artykulow dotyczacych wzorcow projektowych[1]. Na angielskiej wikipedii znalazlem swietna ilustracje struktury jednego ze wzorcow[2] udostepniona na licencji GNU FDL. Jestem na 99% pewny, ze szkic zostal skopiowany z ksiazki "Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software". W polskim wydaniu jest ten sam szkic
- tylko, ze przetlumaczony. I teraz wlasciwe pytanie: czy szkic na en wiki
nie lamie prawa autorskiego? czy modyfikacja szkicu z angielskiej wiki spowoduje naruszenie praw autorskich (po przetlumaczeniu rysunki z polskiego wydania i wiki beda identyczne a innego szkicu NIE DA SIE ZROBIC)?
Zasadniczo taki prosty schemat da się po prostu samemu stworzyć - zachowując jego ideę, ale zmieniając nie do poznania jego szatę graficzną. Same idee nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego. Natomiast jeśli ten obrazek na en-wiki to skan z książki no to należałoby to w en zgłosić jako naruszenie praw autorskich.