Zostaliśmy poproszeni, żeby przetłumaczyć tekst poniżej i przesłać go na listę, gdyż zaczyna się ogólna debata na temat wprowadzenia mechanizmu stabilnych wersji artykułów w poszczególnych Wikipediach. Nie stresujcie się, to nie zostanie wprowadzone szybko i niekoniecznie w dokładnie tej formie jak to wymyślili Niemcy, ale pewnie wszyscy będziemy się uczyli z ich doświadczeń, warto je więc śledzić i o nich dyskutować.
Tłumaczenie:
Kiedy Jimbo był w Niemczech w czerwcu, ja i inni członkowie niemieckiej wspólnoty zagadnęło go na temat stabilnych wersji. Po dyskusji, zdecydował że byłoby dobrze aby ostatecznie rozpocząć wprowadzanie stabilnych wersji i to jest bardzo fundamentalna zmiana, którą trzeba najpierw przetestować w jednym projekcie. Jak wiecie my [niemiecka wikipedia] jesteśmy tymi "wybrańcami" ;-)
Kilka parametrów zostało uzgodnionych, m.in. że to powinno być proste, w szczególności to czy wersja [artykułu] jest oznakowana jako stabilna czy nie, nie powinno być rezultatem jakiejś formy głosowania i że powinniśmy rozdzielić dwie sprawy: walkę z wandalizmem i kontrolę poprawności faktograficznej. A zatem koncepcja została wypracowana na podstawie dyskusji na meta, en i de i Brion [Brion Viber, główny koordynator developerów] dostał zadanie zaimplementowania tego, czym się aktualnie zajmuje i co zajmie mu kilka miesięcy zanim to zostanie uruchomione.
Pierwszą decyzją było nie nazywania tego "wersjami stabilnymi" gdyż ten termin może być przez różne osoby różnie rozumiany. W związku z tym idea całego przedswięwzięcia przedstawia się następująco:
1) Wersje niezwandalizowane (http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Gesichtete Versionen). Wersją niezwandalizowaną jest taka wersja artykułu, w której nie ma wandalizmów [;-)]. Prawo nadawania tego oznakowania mają automatycznie dostawać wszyscy zalogowani, którzy spełnią określone, łatwe do zmierzenia kryteria. Na początek chcemy spróbować z następującymi: minimum 30 edycji i minimum 30 dni od założenia konta. Wersja będzie oznakowywana przy pomocy jednego klinięcia w momencie edycji, podobnie jak np. zaznaczanie drobnych zmian. Wersja będzie też automatycznie dostawała to oznakowanie gdy jakiś artykuł będzie rozpoczęty przez wikipedystę spełniającego wyżej podane kryteria.
2) wersja, która przeszła weryfikację (http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Gepr%C3%BCfte_Versionen). Znaczenie tego oznaczenia jest takie, że będą go dostawały artykuły, które z dużym prawdopodobieństwem nie zawierają poważnych błędów merytorycznych i nie ma w nich wprowadzających w błąd pominięć podstawowych faktów. Nie będzie to jednak oznaczało, że dany artykuł jest w jakimkolwiek sensie kompletny, czy szczególnie wartościowy. Prawo przyznawania tego oznakowania będą mieli początkowo biurokraci, którzy będą mogli później przekazywać to uprawnienie innym użytkownikom. Planowane jest przyznanie tego uprawnienia kilkunastu wikipedystom - prowadzącym portale lub wikiprojekty. Wykorzystanie ekspertów spoza Wikipedii jest także rozważane. To oznakowanie będzie mogło być odbierane - np. gdy ktoś w dyskusji napisze o poważnym błędzie, który zauważył/a.
Co z tego będzie wynikało przy korzystaniu z Wikipedii:
Dla zalogowanych użytkowników nic się nie zmieni. Będą oni widzieli standardowo ostatnio edytowaną wersję każdego artykułu, tak jak to jest obecnie. Będzie tylko dodatkowa zakładka kierująca do wersji nezwandalizowanej i zweryfkowanej, o ile artykuł taką będzie miał. IPki będą natomiast dostawały ostatnią niezwandalizowaną lub zweryfikowaną wersję, przy czym wersja zweryfikowana będzie miała priorytet nad wersją niezwandalizowaną. Np: jeśli artykuł będzie miał dwie wersje niezwandalizowane i jedną zweryfikowaną, to IP dostanie tę zweryfikowaną, nawet jeśli któraś niezwandalizowana będzie późniejsza. IP będzie też dostawał informację, że wersja którą widzi nie jest najbardziej aktualna i będzie mógł na tę aktualną kliknąć. Jeśli artykuł nie będzie posiadał wersji zweryfikowanej/niezwandalizowanej - IP dostanie ostrzeżenie, że to co czyta może być zwandalizowane i nie jest zweryfikowane.
Wreszcie, na koniec ta nowa "zabawka" MediaWiki ma być tak skonsturowana, że będzie jej działanie można modyfikować w obrębie każdego projektu zgodnie z wolą jej społeczności. Np: społeczność będzie mogła przyznać prawo do oznakowywania wersji niezwandalizowanej/zweryfikowanej wg. innych kryteriów niż standardowe. Będzie też można zachować mechanizm oznakowywania i jednocześnie wyłączyć mechanizm pokazywania zweryfikowanych/niezwandalizowanych wersji IPkom, lub włączyć go dla zalogowanych o niskim stażu/ilości edycji.
Napisał: de:P. Birken