Dnia 13 stycznia 2005, Piotr w opskkb1lec7a7qtm@jadzia.lan napisał:
IMHO znaczniki używane w HTMLu do tworzenia tabel (<td>,<tr>,<table>,...) są bardziej przejrzyste i zrozumiałe niż te 'zgodne' z mechanizmem wiki. Jak rozumiem w zamierzeniu dodatkowe znaczniki wiki miały ułatwić tworzenie artykułów przez osoby, które się na tym nie znają (łatwiej jest === Tekst === niż <font size="ileśtam">Tekst</font>).
Tak na marginesie. Sprawdź czym się różnią znaczeniowo elementy <h3> i <font>. Służą zupełnie do czegoś innego, wbrew temu ca napisałeś. Prawidłowe używanie HTML nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać.
Jednak w tym wypadku prościej jest chyba używać właśnie typowych znaczników HTML. Jest to tylko moja delikatna sugestia i być może dla Was sprawa wygląda zupełnie inaczej, ale proponowałbym zmienić standard...
Ja protestuję.:) Wg mnie już dopuszczenie używania HTML praktycznie bez żadnych ograniczeń to był błąd. Podobnie jak umożliwienie tworzenia w Wikitekście praktycznie tego samego co w HTML (zagnieżdżone tabele, kolorki gdzie tylko się chce, inline style bez ograniczeń etc. - chaos). W ten sposób oddala się cel w postaci encyklopedii _dostępnej_ dla wszystkich. Cóż to za "wolna encyklopedia" jeśli wiele grup ludzi może mieć problem z jej odczytaniem? Wiem, że mało kto jest tego świadomy, bo i nie musi być, od tego są techniczni, żeby myśleć o takich sprawach.
A konkretniej: Wikitekst - TAK, ale uproszczony (taki jak miał być w założeniu), z ograniczeniem możliwości użycia takich atrybutów jak style, background, color, zagnieżdżonych tabel itp. a w zamian poszerzeniem możliwości użycia arkuszy stylów (definiujemy style dla polskiej wikipedii, a w artykułach jest sama treść). HTML - też TAK, ale dobrze pisany, a o to niestety trudno, bo trzeba wiedzieć co się robi.
Podejrzewam, że konkretnie miałeś na myśli tabele-potworki na stronach typu [[Polska]]. Tu jest jeszcze inna sprawa - takie tabele mogłyby być robione jako infoboxy, tak jak sugerował to kiedyś Szumyk i byłoby ok.
Pozdrawiam, Pitazboras