Zaproponowałeś kolejną stronę na Wikipedii, o której trzeba pamiętać - żeby tam regularnie zaglądać, której zawartość zmieniać się ma płynnie według bliżej nieokreślonego rytmu; na dodatek tylko część tej strony się zmienia: trzeba się w to wczytywać (siedem ramek) i analizować, aby stwierdzić, które wiadomości są nowe, a które widzieliśmy już pięć razy. Nie wiadomo też, czy coś przegapiliśmy, gdy przez tydzień nie zaglądaliśmy.
Można dodawać daty. Ramek jest 6, tyle co na stronie głównej. Jest to w brudnopisie - można poprawić. Rytm zakładam byłby miesięczny, ale aktualizacje częstsze. W tej chwili aktualności administracyjne idą na bieżąco - przynajmniej te dotyczące nowych adminów.
Poza tym, jeżeli ktoś chce się dowiedzieć, co było dwa tygodnie temu - jakieś narzędzie pomocy, to nie musi przedzierać się przez Tablice Ogłoszeń, kawiarenkę i pytać na IRCu, tylko zagląda do aktualności. Płynnie leci tablica ogłoszeń, która jest tam zamontowana - Wikizine jest czymś poza Wikipedią - nie wszyscy podają e-maile - info nie trafi z Wikizine do ipków (skąd będą o tym wiedzieć). Link do aktualności można by dać do sidebaru. Wikizina nie bardzo.
I na koniec - jeżeli ktoś będzie szukał konkretnego newsa przez Wikizine, który się pojawił parę dni temu, straci sporo czasu, zanim znajdzie, chyba że Wikizine po polsku będzie mieć jeszcze więcej boxów/podstron niż Aktualności. Dla każdego siostrzanego projektu po jednym jeden dla stowarzyszenia jeden dla fundacji, jeden dla en wiki... Oczywiście jak najbardziej przydatna rzecz - ale jako strona zewnętrzna - edytowane przez osoby, które mają tam konto.
Według mnie rozwiązaniem naprawdę dobrym i sprawdzającym się jest Wikizine. Zmiana filozofii z biernego "możesz sobie doczytać" na aktywne "poinformujemy cię". Wikizine jest tygodnikiem zawierającym najważniejsze aktualne wikiinformacje w formie dwuzdaniowych nieprzegadanych streszczeń z linkami do źródeł.
Przykładowy numer: http://lists.wikimedia.org/pipermail/announce-l/2007-May/000094.html
Rozprowadzać to można (jednocześnie):
- w formie maili
** specjalna główna lista dyskusyjna tylko do odczytu ** oprócz tego numery można wysyłać na inne listy, jak np. wikipl-l
- w formie bloga (czyli push przez RSS, w tym przez planetę)
- przez Wikinews (też RSS, poza tym normalne użycie serwisu)
- oczywiście poszczególne numery również na Wikipedii
Całość jest zawsze świeża - tylko nowe informacje, nie ma wiadomości "które już widziałem 5 razy". Trafia ww. kanałami aktywnie do odbiorcy (nie trzeba pamiętać, żeby sprawdzić, czy jest coś nowego). Jest to proste w odbiorze: czysta informacja z góry na dół, bardzo krótkie akapity pod wyraźnymi tytułami (a nie siedem kolorowych ramek). Numerowane wydania - jak coś przegapisz, to zaglądasz do wydania z poprzedniego tygodnia.
Materiału na cotygodniowe wydania nie zabraknie:
- przede wszystkim tłumaczenia z oryginalnego Wikizine. 90% tych wiadomości powinno trafiać i do naszych edytorów. Są to wiadomości z Fundacji (personalia, uchwały, polityka, skandale :), info techniczne (zmiany, nowe funkcje), najważniejsze kwestie poruszane na angl. listach dyskusyjnych, itd
- lokalne wiadomości z polskich projektów
- PUA na wszystkich polskich projektach (+polscy admini na innych projektach), głosowania itd
- (nadchodzące urodziny Wikipedystów)
- cotygodniowe zebrania zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska (kto został członkiem, jakie szykują się imprezy/wykłady, itd.)
Wikizine
a) nie jest dostepny po polsku b) nie dotyczy tylko polskiej Wikipedii - userzy z pl wiki przedzierać musieliby się przez teksty dotyczące Wikipedii jako całości - warto link do Wikizina w Aktualnościach dodać, a grupę tłumaczy także zebrać. c) Wikizine dotyczy nie tylko Wikipedii, ale i siostrzanych projektów (trzeba się znów przedzierać) - linki można dodać.
Potrzeba
- osoby, która zajmie się koordynacją, tj. zbieraniem, przesiewanem, formatowaniem wiadomości i rozsyłaniem numerów przez ww. kanały.
- osoby, która zajmie się tłumaczeniem (całości lub części) Wikizine
- osoby dostarczającej regularnie informacji o urodzinach/PUA itd
- akcji informacyjnej, aby jak najwięcej Wikipedystów wysyłało na bieżąco znane im informacje do osoby 1)
Ta formuła na tyle sprawdziła się w wersji angielskiej, że powstały już kolejne trzy wersje językowe (de, es, id); polska wiki-społeczność jest na tyle duża, że i u nas wróżę wikizine duży sukces (jeśli znajdzie się chętny/a do rozkręcenia i prowadzenia tego).
To jest nie wiki - jedna osoba edytuje - reszta jej przesyła info. Lepiej gdy wszyscy edytują w aktualnościach, a jedna osoba to koordynuje, zbiera i przesyła do Wikizine, albo wszyscy edytują Wikizine - nie mam nic przeciwko takiemu rozwiązaniu.
przykuta