selena wrote:
Do tej pory nie używaliśmy tytułów "Święty" w nazwie artykułu, tylko w treści. I tak nie było Święty Tomasz z Akwinu, Święta Teresa z Avila itp tylko Tomasz z Akwinu i Teresa z Avila.
W wypadku Świętej Weroniki, czy Świętego Wojciecha służyło to zgrabnemu ujednoznacznieniu"Weronika" - odnosi się do imienia a "Święta Weronika" do osoby będącej świętą.
Są też przypadki graniczne kiedy nazewnictwo może być sprawą dyskusyjną
czy
nawet kontrowersyjną (sprawy światopoglądowe).
Przypadki do rozpatrzenia Św. Augustyn i Maksymilian Kolbe
Czy zachowujemy pełną dowolność ? Czy też mamy jakieś wytyczne?
Pozdrowienia, Kpjas.
"Święty Augustyn" to praktycznie nierozłączny związek wryty w świadomość ogółu, z Kolbem jest trudniej, bo świętym został stosunkowo niedawno. Proponuję rediry od Św. do artykułu bez "św" w tytule. Niech wypowiedzą się też inni.
Pozdrawiam, Selena
Moim zdaniem powinno unikać się umieszczania "święty/a" w tytule. Ujednoznacznienia dla nazwy artykułu w pierwszym kroku należy szukać w nazwisku lub pochodzeniu. Tomasz z Akwinu, Teresa z Avila. Święty Wojciech pochodził z rodziny Sławnikowiców. Augustyn to Aureliusz Augustyn. Jednak nie unikniemy problemu "Św. Weroniki". Jest Święta Weronika Giuliani i ... Święta Weronika nie ma dla niej innego określenia (przynajmniej każde inne jest problematyczne), a w jakiś sposób trzeba to rozróżnić od tematu "Weronika". W takich szczególnych przypadkach jest to nie do uniknięcia. Pozdrawiam,
Jacek vel Bloodstone
PS. Właśnie dołączyłem do listy mailingowej, więc przy okazji pozdrawiam wszystkich uczestników projektu.