W dniu 14 kwietnia 2009 18:02 użytkownik Jaroslaw Zielinski jz@winter.pl napisał:
Marcin Cieslak wrote:
Ja uważam, że dla swobodnego obiegu treści do i z Wiki nie powinno być podziału na "content oryginalny" i "pobrany z innego miejsca". Załóżmy, że wstawiam nowy artykuł, z którego 1/2 akapitów jest dziełem pochodnym od jakiegoś utworu udostępnionego w sieci na CC. Co mam zrobić?
No ale chyba je wtedy musisz jakoś oznaczyć? Więc wprowadzenie pewnego rodzaju składni "cytat-na-licencji-xx" by załatwiłu sprawę dalszego wykorzystania treści. Dziś oznaczamy języki w dokumentach, dlaczego by jutro nie oznaczać licencji?
Prawo do cytatu to akurat gwarantuje prawo autorskie niezależnie od tego na jakich zasadach jest udostępniony tekst źródłowy. Tyle, że cytat musi być dosłowny, wyróżniony z tekstu i nie stanowić jego głównej części zastępującej tekst właściwy.
Natomiast jeśli chodzi o korzystanie ze źródeł zewnętrznych to przecież i GNU FDL wymaga podania źródła i autorów - więc jak się włącza zewnętrzny tekst na GNU FDL do hasła w Wikipedii to też trzeba wskazać, które jego fragmenty pochodzą z jakiego źródła - przy pomocy np: mechanizmu przypisów.