W dniu 7 sierpnia 2008 11:10 użytkownik Daniel Koć kocio@linuxnews.pl napisał:
W ostatnich dniach zaobserwowałem na Wikipedii rozrost szablonu {{spis treści}}, który powoduje, że spis jest wyświetlany z prawej strony zamiast po lewej. Sprawdziłem, że tego jest już ponad 1000 artykułów, więc być może dzieje się to już od jakiegoś czasu, ale do tej pory się na to nie natknąłem.
Mam bardzo mieszane uczucia. Rozumiem, że to jest po to, aby uniknąć pustej przestrzeni, ale uważam, że zaburza to jednolity układ haseł. Po prawej jest miejsce na infoboksy i fotki, natomiast spis treści moim zdaniem dobrze, jeśli są samotne - lepiej widoczne są wówczas linki do kolejnych sekcji, a przecież zawsze można go ukryć. Jeśli spis jest dłuższy niż 1-1,5 ekranu (w zależności od hasła), to znaczy, że jest po prostu za duży i należy stworzyć bardziej szczegółowe hasła, żeby tam przenieść podsekcje.
W haśle "Aleksander Sołżenicyn" jest jeszcze gorzej, bo zastosowano szablon {{Spis treści obok infoboksu}}, przez co na górze hasła jest strasznie naćkane: definicja hasła gnieździ się między ikonką Nobla, infoboksem i spisem treści, przez co jest niepotrzebnie rozbita na wiele wierszy tekstu.
Moim zdaniem to jest niepotrzebne. Być może jest to czasem przydatne (musiałbym dopiero zobaczyć hasło, gdzie by mnie to nie raziło, ale nie wykluczam, że mogą takie być), ale uważam, że zwykle jest to źle pojęta oszczędność miejsca.
Zgadzam się. Przez pewien czas zwalczałem te szablony, ale to walka z wiatrakami. Jedyne sensowne użycie tych szablonów jest wtedy, jak się chce umieścić obok spisu w pustym miejscu obok niego obrazek, choć normalnie w typografii jest zdaje się przyjęte, że koło spisów treści nie daje się nic, żeby niepotrzebnie nie rozpraszać czytelnika. Niektóre spisy są też nadmiernie rozbudowane poprzez tworzenie wielu malutkich podsekcyjek, w których są krótkie, pojedyncze akapity. IMHO sekcja powinna obowiązkowo składać się z minimum 3 akapitów, za wyjątkiem przypadków, gdy jest oznakowana jako "do rozwinięcia".