Piotr Kuczyński wrote:
Sprawdziłem w google dla zadanego zaptania w postaci "język
angielski
site:pl.wikipedia.org" jako pierwsza pojawia się strona "pl.wikipedia.org/wiki/Język_angielski", a dopiero pozniej "pl.wikipedia.org/wiki/Ang.". A zatem tak jak powinno być.
Zwłaszcza,
że osoba klikająca na "pl.wikipedia.org/wiki/Ang." i tak
ostatecznie
znajdzie się w [[język angielski]].
Tu nie chodzi o kolejność, w jakiej pojawiają się hasła z Wikipedii w wyszukiwarce. Tu chodzi o pozycje na której się pojawiają pośród innych wyników. [[Język angielski]] ma PR 6, [[ang.]] ma PR 5. Idę o zakład, że po poprawieniu przekierowań PR właściwego artykułu podskoczy conajmniej o 1, czyli będzie z pewnością w pierwszej dziesiątce.
Akurat przy takich hasłach jak [[język angielski]], czy [[język niemiecki]] osoby szukające w googlach raczej będą mało zainteresowane ich odnalezieniem w encyklopedii. A jeśli będą zainteresowane samym językiem top z pewnością dodadza dodtakowe słowo do wyszukiwania, np. "język angielski fonetyka" i trafii od razu do encyklopedi. To raz.
A dwa: nie piszemy encyklopedii pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarce!
Aczkolwiek jest jeszcze jedna kwestia. Gdybym chciał zobaczyć wszystkie artykułu dotyczące języka angielskiego, to po zmianach wykonanych przez TAWBOTA dostanę zestaw tysiecy akrtykułów, których jedyny związek z językiem jest taki, że podają tłumaczenie jakiegoś tam słowa. Czyli dostanę jedne wielki śmietnik.
W poprzedniej sytuacji miałem osobno artykuły linkujące do
[[ang.]],
czyli te które kompletnie mnie nie interesują, oraz osobno
linkujące
do [[język angielski]], czyli z większym
prawdopodobieństwem związane
z językiem jako takim.
Ośmielę się zauważyć, że od tego są kategorie...
Kategorie są do grupowania pojęć bezośrednio związanych ze sobą logicznie. Natomiast "linkujące" służą do podglądu artukułów prowadzących do bieżącego. Na przykład jak chciałbyś umieścić w jednej kategorii hasła [[język angielski]] i [[Agatha Christie]]. Bo ja nie widzę możliwości. A jednocześnie można dzięki "Linkujące" poznać ścieżke "wstecz".
Piotr Kuczyński