Użytkownik Gemma napisał:
From: "Togo"
Też już uważam, że należy wprowadzić wymóg bibliografii do artykułów medalowych. Tylko słowo "bibliografia" nie jest jednoznaczne. Czy chodzi o spis spis wartościowej literatury, dotyczącej przedmiotu artykułu, czy o spis źródeł informacji zawartych w artykule. Bo to nie jest to samo. Jest tu też pewien problem: w jakim stopniu umieszczać pozycje
obcojęzyczne?
Bez sensu, bo ludzie podniecajacy się wyróżnieniem medalowym, będą wymyślali bibliografie wyssane z palca, albo w miejsce własnych niezbyt popularnych źródeł będą wstawiali znane pozycje książkowe żeby artykuł uatrakcyjnić.
Beno/GEMMA
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale wyssać z palca bibliografię nie jest tak łatwo, jak fakty. "Znane pozycje książkowe" to najczęściej monografie i ich podanie zwiększa informacyjną wartość artykułu. Nie da się ukryć, że wiele art. powstaje z bryków albo z wiki-en zamiast z solidnych opracowań. I jeżeli w sekcji "Bibliografia" podana zostanie monografia zamiast źródła, z której korzystał autor, to nie wiadomo, czy będzie to wprowadzać w błąd co do erudycyji autora, a co za tym idzie poziomu artykułu, czy raczej rozszerzać wiedzę o przedmiocie. W sekcji "Linki zewnętrzne" przecież podane są zasoby, z których autor hasła niekoniecznie korzystał, ale w którym na pewno może szukać dodatkowych informacji. Czy więc podawać dzieła autora w notkach biograficznych, monografie, czy raczej miejsca, w których może zweryfikować informacje podane w samym artykule. To musi być jasno powiedziane, bo np. sekcja Prawo żydowskie w art [[judaizm]] idzie za Alanem Untermanem i gdyby istniała sekcja "Źródła" to możnaby spokojnie podać tylką tą jedną pozycję; natomiast w sekcji "Bibliografia" możnaby z pożytkiem podać inne monografie.
Pozdrawiam Togo