Dnia 15 lutego 2005, Piotr w Pine.LNX.4.44.0502151433520.4165-100000@demeter.hypode.net napisał:
Problem by nie istniał gdyby oprogramowanie oznaczało te kilka sekcji specjalnych. W krótszych artykułach można by wtedy użyć ==Zobacz też== które wyglądałoby jak '''Zobacz też''' (przy pomocy stylów). Nie mówiąc już o tym, że można by wtedy całkiem odróżnić te sekcje dając im inne tło, umieszczając z boku, dać mniejszy font itp.. (a także [a'propos obecnych sporów] skutecznie ujednolicić ich tytuły)
I to jest wlasnie najlepsze ze wszystkich rozwiazan, jakie slyszalem! Z powodzeniem moloby sie odnosic rowniez do dyskusji "linki zewnetrzne". Mozna by wprowadzic specjalny tag, kotry funkcjonowalby tak samo, jak obecnie dziala <gallery>...
w ostateczności, ale to można zrobić dużo prościej. Ja bym był za takim uniwersalnym rozwiązaniem: (będzie technicznie bo nie wiem jak inaczej to wytłumaczyć).
Mianowicie każda sekcja mogłaby być umieszczana w tego typu kontenerze:
<div class="nazwaSpreparowanaZTytulu"> <h2 class="nazwaSpreparowanaZTytulu">Tytuł</h2> <div> Zawartość sekcji </div> </div>
(analogicznie każdy szablon [nazwa], tabelka [<caption>])
- w zależności od wielkości artykułu w <body> wstawiana byłaby flaga css w postaci klasy np. <body class="bigarticle"> i inne flagi.
Dzięki tym dwóm prostym zabiegom (naprawdę dosyć łatwym do implementacji) każdą powtarzalną sekcję można by odmiennie formatować i to również w zależności od wielkości artykułu. Nie tylko "Linki zewnętrzne" ale również "Zobacz też", "Kalendarium", "Mini galeria zdjęć" (często widać paskudne tabelki rozmieszczajace zdjęcia w jednej kolumnie pionie, można by je zastąpić w ten sposób) itd..
Jest to rozwiązanie kompatybilne wstecz, otwarte, proste, odciążające bazę, pro-dostępnościowe, zero śmieci w wikitekście w rozdzaju <kolejnyTagAlaXml>. Aż się prosi żeby je zaimplementować.
Szoda, że mediawiki nie można edytować tak jak Wikipedii. Już dawno bym dodał takie rozwiązanie.:)
Dodatkowe rozwiązanie: - tytuły sekcji specjalnych i ich alternatywy mogłyby być zdefiniowane w LanguagePl.php. Dzięki temu np. każda sekcja o nazwie "Linki zewnętrzne", "W sieci", lub "Zobacz w Internecie" byłaby rozpoznawana jako sekcja linków zewnętrznych i możnaby zmieniać jej tytuł na jeden ustalony oraz j.w..
Piotr Kuczynski