W dniu 24 lipca 2012 10:45 użytkownik Ejdzej Wikipedysta ejdzej.wikipedysta@gmail.com napisał:
W dniu 23 lipca 2012 19:36 użytkownik Paweł Zaręba pzareba@googlemail.com napisał:
Dla przykładu - ludzie mają tysiące bardzo cennych i ważnych zdjęć z okresu sprzed lub z czasu I wojny światowej, które były wykonywane w zakładach fotograficznych, które od 80-90 lat nie istnieją, są własnością rodzin. Lub które były publikowane w gazetach, książkach z okresu II RP. Czyje prawa łamią?
Moim zdaniem: niczyje. Nie ma zastrzeżenia na odbitce/w źródle => można publikować. Tak w Commons umieściłem zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jerzy_Popieluszko.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gierek_in_Rz%C4%85%C5%9Bnik.jpg
Pod warunkiem, że jest wiarygodny dowód, że zostało upublicznione przed 1994 r. Przez upublicznienie rozumie się udostępnienie zdjęcia szerokiej publiczności - to znaczy takie udostępnienie, które wykracza poza osobisty użytek dozwolony. W związku z tym, ta reguła nie działa na zdjęcia, które ktoś sobie przechowywał w domowym archiwum, pokazywał w tym czasie rodzinie i znajomym, ale nie udostępnił przed 1994 r. szerokiej publiczności. Z takim nieupublicznionym zdjęciem jest też kwestia tego, że polskie prawo autorskie wymaga zgody twórcy na takie pierwsze upublicznienie. Opublikowanie utworu bez zgody twórcy narusza jego osobiste prawo autorskie. Natomiast nie musi to być koniecznie publikacja drukowana - jeśli np. są wiarygodne dowody na to, że zdjęcie Popiełuszki było upublicznione poprzez masowe rozdawanie odbitek w kościołach, no to jest to IMHO akceptowalne. Choć może się zdarzyć, że autor, lub jakaś agencja foto, której autor przekazał zarząd nad prawami o zdjęcie się w pewnym momencie upomni na podstawie jednej odbitki ze stemplem copyrghtowym. Były już dwa takie przypadki zgłoszone do OTRS.