Witajcie
Melduje się PiotrB. - świeżo upieczony wikipedysta.;) Spodobała mi się idea Wikipedii, chciałbym się podzielić kilkoma spostrzeżeniami, pomysłami i konkretnymi propozycjami.
MZ warto coś robić, żeby wikipedia stawała się nie tylko bazą niemalże 'papierowych' artykułów encyklopedycznych (strawnych jedynie dla człowieka, trudnych do przetworzenia na inną formę), lecz uniwersalną bazą wiedzy. Tak by wysiłek ludzi którzy wpisują te tysiące artykułów mógł być wykorzystywany maksymalnie. Wiele się o tym pisze/pisało na media.wikimedia.org ale chyba niewiele się robi (albo ja o tym nie wiem).
Moje propozycja jest taka, żeby obok tekstów artykułów zacząć umieszczać dane zapisane w formie czytelnej dla maszyn. Przechodzę do konkretów.
1. Każde hasło mogłoby mieć przypisane punkty geograficzne z nim związane (miejsce urodzenia, położenie miejscowości/jeziora, miejsce bitwy etc.).Takie punkty mogą być zapisane w następującej formie:
<geolocalization> <points maptype="Polska"> <point nesw="53°12'N 19°45'E">Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy</point> <point nesw="53°12'N 19°45'E">Inny punkt</point> <point nesw="53°12'N 19°45'E">Kolejny</point> </points> </geolocalization>
dzięki temu mogą posłużyć do: w najprostszym wariancie generowania orientacyjnej mapki danego hasła (takiej jak tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3rznie%C5%84sko-Lidzbarski_Park_Krajobraz... ), ale również do wielu innych celów np. do generowania zestawień typu "Hasła związane z tą okolicą", "Miasta i wsie w pobliżu", "Miejsca historyczne w okolicy miasta X", "Uczeni urodzeni w tym regionie", "Zdjęcia zrobione w promieniu 10 km" (zdjęcie również może przecież mieć określony punkt gdzie było wykonane) itd. lub do nanoszenia danych z wielu haseł na proste mapy itp. a także np. do wyświetlania w komórce listy ciekawych miejsc w okolicy w której akurat się znajdujemy.
2. Każde hasło mogłoby mieć przypisany zestaw wydarzeń z nim związanych (wynalezienia, urodzenia, powstania itd.), np.:
<timelocalization> <events linetype="Polska po roku 89"> <event date="2-2-1999 13:30" period="10">Nazwa zdarzenia</event> <event date="4-3-2003" todate="5-3-2003">Nazwa zdarzenia</event> </events> </timelocalization>
dzięki czemu byłaby możliwość automatycznego generowania rozmaitych chronologicznych kronik np. "Kronika polskiej techniki", "Kronika powiatu x", "Kronika historyczna lat 90-tych XX wieku". (odpowiednikiem orientacyjnej klikalnej mapki mogłaby tu być klikalna oś chronologiczna umieszczona gdzieś obok hasła).
3. Każde hasło mogłoby mieć przypisany zestaw pytań i odpowiedzi (lub stwierdzeń prawdziwych i nie). Byłaby to szkoła dla różnorakich komputerowych 'Mózgów' (1. i 2. też), ale również mogłoby to służyć do generowania quizów. np. nauczyciel mógłby na stronach wikipedii zrobić uczniom test z tematu "Polskie miasta w średniowieczu".
4. Kilkuzdaniowa zajawka (abstract) każdego artykułu mogłaby być obejmowana znacznikami <abstract>
Teraz jeszcze konkretniej:
Napisałem wstępnie rozszerzenie do mediawiki (extension) wyświetlające orientacyjną mapkę (rysujące punkty na mapce) na podstawie znacznika <geolocalization> Wrzuciłem je do http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:PiotrB./ArticleData
Było to już testowane na mojej lokalnej instalce wikipedii. I tu pytanie do adminów. Czy byłaby techniczna możliwość przetestowania (pokazania w działaniu) tego na wikipedii? (konieczna byłoby dopisanie kawałku kodu do "LocalSettings.php")
Jeśli chodzi o generowanie tych różnych zestawień, kronik to schemat mógłby być taki: 1. W bazie danych dodane nowe tabele o nazwach geolocalization, timelocalization 2. bot zbierałby dane z artykułów (np. z <geolocalization>) i zapisywał w tych tabelach 3. Nowe strony specjalne generowałyby odpowiednie zestawienia (pytanie czy serwery podołają:/)
Struktury typu <timelocalization> byłyby trudne do wpisywania dla normalnych autorów artykułów, więc trzeba by tu dorobić jakieś generatory client-side.
Wszystko co napisałem to jest tylko ułomna propozycja, zarys do dyskusji, liczę na małą burzę mózgów.:)