Tak się składa, że to ja jestem inicjatorem ostatniej kołomyi wokół fair use. Najcięższy zarzut w stosunku do inicjatorów glosowania sprowadza sie do zbyt małego rozpowszechnienia informacji na jego temat. Lista dyskusyjna nie jest przeglądana przez bardzo wielu Wikipedystów.
Zwrócenie się do wielu aktywnych autorów poprzez ich strony dyskusji pozwoliło mi na uzyskanie w ciągu kilku dni dużo szerszego odzewu niż inicjatorzy glosowania uzyskali w ciągu 30 dni. Co więcej teraz podobnie postępuje kilka innych osób w związku z Sondą o regulaminie wyznaczania nowych adminów.
Zgadzam sie z BlueShade w kwestii zbyt wielkiej ilości miejsc, w których Wikipedyści dyskutują. Musimy podjąć decyzję o wyborze jednego z nich jako głównego kanału komunikacji. Glosowanie nad ważnymi sprawami czy adminowaniem powinno być ważne tylko wtedy, kiedy odbędzie sie poprzez ten jeden kanał (ściekowy ;).
Może dla Was będzie to przykre, ale stwierdzam, ze większość Wikipedystow oraz moja skromna osoba preferujemy wykorzystanie systemu Wikipedii jako podstawowego środka komunikacji miedzy Wikipedystami.
Co zniechęca mnie i wiele innych osób do wykorzystania listy: -Zależność od lokalnego softu: - Pracuje na wielu różnych komputerach. System Wikipedii może być zdalnie obsługiwany z dowolnego komputera w Internecie, bez konieczności zapisywanie lokalnie niczego prócz ciasteczka (albo herbatnika ;). -Prymitywizm techniczny: Lista nie pozwala na stosowanie HTML, nie można wstawiać porządnych WikiLinkow czy ilustracji. (albo głupich buziek, które uwielbiają wszyscy luserzy ;) -Lenistwo: Jestem leniwym technicznym analfabetą i nie chce mi się uczyć obsługi softu dobrego do list. Sądzę, że spora cześć Wikipedystow uczestniczy w Wikipedii aby tworzyć Wikipedie, a nie biegać po listach dyskusyjnych.
Podsumowanie:
Oto moje postulaty dotyczące wszelkich głosowań: 1.Stworzenie Ordynacji Wyborczej Wikipedii – regulaminu ustalania regulaminów ;) 2.Powołanie Komisji Wyborczej w składzie kilku adminów dbających o głosowanie zgodnie z zasadami. 2. Glosowanie tylko na Wikiedii. 3. Ogłaszanie glosowań na stronie głównej lub stronach dyskusji Wikipedystów. 3.Przyjęcie zasady quorum - ustalenie minimalnego limitu głosów osób posiadających prawa wyborcze. 4. Jasne określenie grupy obywateli Wikipedii, którzy maja prawo głosu.
Na koniec jedna uwaga.
Kiedy z Wikipedią wiązała się mała społeczność, możliwe było nasze wspólne działanie na zasadzie grupy przyjaciół działających dla dobra Wikipedii. Kiedy liczba Wikipedystów zaczęła być dwu - trzy cyfrowa nie możemy juz stosować tego schematu. Potrzebujemy wewnętrznej organizacji podobnej do samorządu lokalnego. Kto jest dziś w stanie osobiście znać wszystkich aktywnych Wikipedystów?
Superborsuk