Zafascynował mnie nieopracowany jeszcze temat na naszj Wikipedii, a bardzo ciekawy i chyba potrzebny.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska#Krainy_historyczne_Polski
i chciałbym Was namówić, a szczególnie osby typu Mzopw/Zuber, oraz mieszkańców mniejszych miejscowości, do stworzenia takiego kompletnego zestawienia wielopoziomowego. Oczywiście jest dla niego miejsce w osobnym artykule.
Witajcie : Na cóz co ja mogę w tej kwestii. Niestety w Polsce z powodu zbyt częstych zmian granic nie wytworzyły się ściśle krainy historyczne typu takiego jak np. we Francji, czy w Niemczech. Też róźnie ziemie w róźnych okresach były nazywane. Na pewno krainami pierwszej kategorii w największym znaczeniu, które można było by nazwać dzielnicami historycznymi są: Małopolska, Wielkopolska, Pomorze, Śląsk, Mazowsze, Podlasie i Warmia i Mazury (Warmia i Mazury traktowane razem). Problem jest już jednak z Kujawami, gdyż często jest to kraina traktowana oddzielnie, lecz też i historycznie podległa, cvzy to Mazowszu, czy to Wielkopolsce (ja bym traktował ją odzielnie). Problem jest też przy kilku ziemiach: trudno jest sklasyfikować ziemię sieradzko-łęczycką, którą zależnie od okresu dołacza się czy to do Wielkopolski, czy to do Małopolski, czy nawet Kujaw. Podobnie jest zresztą prz ziemi lubuskiej (a nie krainą o nazwie Lubusz, ten zwyczaj nazywania krain przybyły chyba z języka angielskiego najwyraźniej mi się nie podoba, to jakieś takie nie polskie). Krain pierwszego rządu jest więc w Polsce dziesięć. (Młp, Wlkp, Maz , Śl , Pom , W i M , Pdl , Kuj , z s-ł i z lub)
Teraz dalej istnieje mały problem z częścią krain obcych w Polsce: tj. : 1. Ziemią Kłodzką, którą to albo można traktować jako jedenastą samodzielną (jest chyba na to jednak za mała), albo jako część Śląska, albo jako część historycznych Czech). Ja bym osobiście dołączył tą krainę pod Śląsk. 2. fragmenty Łużyc przyłączone po 1945, są to tak małe skrawki, że albo można to olać przyłączając zgodnie z zasadą zmienności granic krain historycznych do Śląska, albo zaznaczyć odrębność. 3.Kwestia Polesia to jest obszarów położonych w Polsce wokół Chełma czy Lublina ( granicę akurat są niezbyt sprecyzowane w tej kwesti, gdyż Lublin do historyczna Małopolska, Chełm już nie, choć jak bym rozszerzył granicę wpółczesnej Małopolski po wschodnie granice Polski wyodrębniając Polesie jako pod krainę) 4. Podobnie kwestia fragmentów Rusi Czerwonej w okolicach Przemyśla i czasami też rozszerzana aż pod Chełm. 5. Są w Polsce też kawałki historycznej Litwy tj Suwalszczyzna (konkretniej Aukszoty) które na upartego można podporzątkować Mazurom, oraz Słowacji tj, fragmenty Spiszu i Orawy, które zgodnie z Polską racją stanu :) można by dołaczyć do Małopolski.
Wreszcie podziały 2 rzędu:
Śląsk : Dolny Śląsk (ten na z. legnicką, wrocławską i głogowską) i Górny Śląsk (właściwy czyli z grubsza GOP, ziemię opolską, cieszyńską i zagranicami opawską)
Małopolska: ziemia krakowska (tutak Żywieczyzna, Zagłębie Dąbrowskie), sandomierska (ziemia radomska, lubelska) i pozostałości po Rusi Czerwonej (z. przemyska, rzeszowska, chełmska)
Wielkopolska: ziemia poznańska i gnieźnieńsko-kaliska (tutaj kaliska, gnieźnieńska i wieluńska, pałuki)
Kujawy (tutaj bym wydrębniał historyczną ziemię dobrzyńską, ktorą jednak można i pod Mazowsze)
Mazowsze (płocka, warszawska, liwska, czerska, ciechanowska, Kurpie.
Warmia i Mazury (Warmia, Mazury i Powiśle)
Pomorze (gdańskie, zachodnie, słupskie (środkowe) ziemia lęborsko-bytowska)
Zuber